Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
4 rzeczy, które warto wiedzieć o czapraku 0
4 rzeczy, które warto wiedzieć o czapraku

Czaprak lub potnik to podkładka pod siodło, której celem jest zapobieganiem odparzeniom i obtarciom zwierzęcia. Rany te może powodować bezpośredni kontakt skóry konia z materiałem siodła. Na rynku znajdują się czapraki o przeróżnych wzorach oraz fakturach, a także o nieco różniącej się od siebie budowie. Spróbujmy dowiedzieć się czegoś więcej o tym niezbędnym elemencie sprzętu jeździeckiego.

  1. W jakim celu używamy czapraka?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie do tego wpisu, czaprak ma za zadanie zapobiegać obtarciom i odparzeniom u naszego wierzchowca. Rany te mogłyby powstawać po bezpośrednim kontakcie zwierzęcia ze skórą, z której wykonane jest siodło. Dodatkowo potnik wchłania pot konia i chroni jego grzbiet. Warto też wspomnieć, że do zadań czapraka należy także zabezpieczenie siodła przed zniszczeniem. Dzięki takiej warstwie ochronnej nasz sprzęt jest wolny od kurzu oraz soli wydzielającej się wraz z potem zwierzęcia, dodatkowo materiał potnika zapobiega wycieraniu się skórzanych warstw siodła. Do tego wszystkiego należy jeszcze doliczyć amortyzację, dzięki której siodło jest ustabilizowane na grzbiecie, z kolei koń nie odczuwa tak mocno działań jeźdźca.

  1. Jak zbudowany jest czaprak?

Jak wynika z poprzedniego akapitu, czaprak musi być odpowiednio chłonny, przepuszczać powietrze oraz odprowadzać zgromadzoną wilgoć na zewnątrz. Idealny czaprak jest też odpowiednio wytrzymały, dzięki czemu służy parze jeździeckiej dłużej i nie powoduje żadnych problemów. Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o materiał wykonania potnika są różne rodzaje bawełny, które cechują się dużą przepuszczalnością powietrza. Dodatkowo będą one miękkie, dzięki czemu nie powodują obtarć, a u koni nie stwierdzono alergii na ten surowiec. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie filcu, który bardzo dobrze wchłania pot konia. Najgorszym rozwiązaniem są poliestrowe czapraki, będące mało wytrzymałe i przewiewne. Warto zwrócić uwagę także na to, czym napełniony został nasz potnik. Wypełnienie powinno zapewniać łatwe dopasowanie do grzbietu zwierzęcia oraz elastyczność, która będzie amortyzować ruchy siodła. Należy pamiętać o tym, że wypełnienie czapraka musi być równomierne i w żadnym miejscu nie tworzyć fałdek. Najlepszym rozwiązaniem będą takie wypełniacze jak pianka poliuretanowa oraz owata poliestrowa. Ostatnim elementem budowy czapraka są obszycia kłębu, chroniące kręgosłup konia, a także lamówka, ponieważ przy odpowiedniej szerokości zapewnia akcesorium dłuższą żywotność.

  1. Jak zadbać o swój czaprak?

Jak każdy element sprzętu jeździeckiego, czaprak także wymaga nieustannej pielęgnacji. Odpowiednie zadbanie o czystość i konserwację materiału zapewni naszemu potnikowi dobry wygląd i funkcjonalność przez długi czas. Po każdym użyciu podkładkę należy wyczyścić z soli lub sierści, wysuszyć i przewietrzyć. Raz na jakiś czas warto ją także wyprać, najlepiej z użyciem specjalistycznego środka prania do czapraków.

  1. Czy do czapraka można dodać jakieś elementy?

Oczywiście, że tak! Najpopularniejszymi dodatkami do wszelkiego rodzaju czapraków są specjalne pianki amortyzujące oraz wkładki futrzane. Ich zadaniem jest dodatkowe zabezpieczenie grzbietu konia przed obtarciami i zapewnienie stabilizacji siodła. Często używa się ich w przypadku, gdy nie zostało ono odpowiednio dopasowane. Pomagają zmniejszy odstęp między ławkami siodła a grzbietem konia, chroniąc zwierzę przed bolesnymi urazami. Niektóre czapraki zostały wyposażone w dodatkowe szlufki, które utrzymują podkładkę w odpowiednim miejscu. Przykładowo, bardzo popularne jest wszywanie w potnik pasków przytrzymujące popręg. Dzięki takiemu zapięciu czaprak i siodło stają się nierozłączne, co bardzo poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy konnej. Dla miłośników rajdów oraz jazdy terenowej przygotowano specjalne sakwy, które można z łatwością przypiąć do każdego czapraka. Te poręczne torebki do przechowywania napoi, jedzenia, telefonu komórkowego oraz wszelkich innych niezbędnych nam w trakcie wypraw przedmiotów.Daw-Mag sakwy skórzane do siodeł sportowych

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium