Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
4 rzeczy, które warto wiedzieć o nachrapniku 0
4 rzeczy, które warto wiedzieć o nachrapniku

Każdy doświadczony jeździec wie, iż ogłowie pozbawione nachrapnika nie zapewnia takiego samego poziomu kontaktu z koniem i bezpieczeństwa. Nachrapnik to w wielu przypadkach całkowicie niezbędny element końskiego wyposażenia. Spójrzmy więc, co warto wiedzieć o tej niepozornej, lecz bardzo ważnej części ogłowia.

1. Czym jest nachrapnik?

Nachrapnik, najprościej mówiąc, jest to dodatkowy element ogłowia. Jak wynika z nazwy, zakłada się go na chrapy, czyli po prostu koński nos. Ma wzmacniać działanie wędzidła poprzez podtrzymywanie go we właściwym miejscu oraz uniemożliwienie zwierzęciu otwierania pyska. Co ciekawe, w dawnych czasach nachrapniki pełniły funkcję ozdobną. Ponadto często wzbogacano je o metalowe elementy oraz symbole narodowe.

2. Jak poprawnie zapiąć nachrapnik?

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas zapinania nachrapnika, jest komfort konia w trakcie jazdy. Element nie może być zbyt ciasny, aby umożliwić zwierzęciu swobodne oddychanie. Z kolei za luźno zapięty nachrapnik przestanie spełniać swoją rolę, a koń bez przeszkód otworzy pysk, uciekając od kontaktu z wędzidłem. Przyjęło się, że pasek ten powinien być ściśnięty na tyle, aby między element skórzany, a głowę zwierzęcia włożyć dwa palce.

3. Rodzaje nachrapników

Przez wieki na świecie wykształciło się kilka różniących się od siebie nachrapników, z których każdy nieco inaczej działa i może pochwalić się innymi cechami szczególnymi.

Jest to najprostszy oraz najbardziej rozpowszechniony w świecie jeździectwa rodzaj nachrapnika. Złożony tylko z jednego dodatkowego paska, nie wywiera zbyt mocnego nacisku na chrapy konia, przez co poleca się go zwłaszcza dla koni dobrze wytrenowanych, które nie wymagają dużo pracy od jeźdźca.

  • Nachrapnik szwedzki

Kolejny rodzaj nachrapnika pochodzi ze Szwecji. Został opracowany na podstawie klasycznego, angielskiego elementu. Pozostaje on odrobinę szerszy od swojego pierwowzoru, dodatkowo jego zapięcie wyposażono w specjalną rolkę, która pozwala szybciej i łatwiej zapiąć wszystkie paski.

  • Nachrapnik meksykański

Niesamowicie popularny nachrapnik wśród zawodników WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). Ten rodzaj elementu jest bardzo atrakcyjny pod względem wizualnym, wyróżniając się wśród konkurencji. Składa się z dwóch pasków, które krzyżują się w skórzanej rozecie na środku końskiego nosa. Specyficzny kształt tego nachrapnika ma zapewnić wierzchowcowi komfortowe i łatwe oddychanie w trakcie intensywnej pracy, skąd pewnie płynie tak duża popularność tej odmiany ogłowia wśród zawodników skoków przez przeszkody.

  • Nachrapnik hanoverski

Ten nachrapnik opracowany w Hanowerze wywiera dodatkowy nacisk na dolną część pyska konia. Dzięki temu ma zachęcić konia do obniżenia głowy w czasie wyższych chodów. Niektóre, dość wymagające konie, są bardziej skłonne do współpracy przy zastosowaniu tego rodzaju nachrapnika. Często okazuje się całkowicie niezależną częścią ogłowia, którą zapina się na głowie konia bez żadnego połączenia z zausznikiem czy paskami policzkowymi.

  • Nachrapnik kombinowany

Jest to po prostu nachrapnik angielski wzbogacony o posiadanie skośnika. To dodatkowy pasek, przebiegający przed wędzidłem, który ma zapobiec otwieraniu pyska zwierzęcia. Dodatkowo, skośnik stabilizuje położenie wędzidła. Należy uważać, aby nie zapinać tego typu nachrapnika zbyt mocno, gdyż może to utrudnić oddychanie koniowi.

4. Jak dbać o nachrapnik?

O cały skórzany sprzęt jeździecki należy odpowiednio zadbać, aby służył nam on efektownie przez długi czas i nie tracił na wyglądzie. Dotyczy to zarówno siodeł i butów, jak i ogłowia. Po każdym treningu wszystkie elementy wyposażenia należy wyczyścić z zabrudzeń, zaś raz na jakiś czas dobrze jest przeprowadzić dokładne czyszczenie i konserwację skórzanych wyrobów. Obejmuje to dokładne mycie wszystkich skórzanych elementów środkiem czyszczącym, na przykład mydłem glicerynowym. Po pierwszym myciu można zabrać się za nanoszenie na skórę specjalnych smarów lub olejów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium