Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
5 ciekawostek na temat jeździectwa 0
5 ciekawostek na temat jeździectwa

Konie to jedne z najszlachetniejszych zwierząt. Dla jednych będą prawdziwą pasją, całym światem. Dla innych tajemnicą. Bez względu na to, w której grupie się znajdujesz, doskonale wiesz, że jeździectwo to sport, który ma długą tradycję i nie musi wcale wiązać się z elitą. Jednak czy wiesz, że…

 1. Źle dopasowane siodło to nie tylko Twój dyskomfort

Niedbale założone może uciskać lub obcierać grzbiet konia, a to z kolei prowadzi do bólów kręgosłupa wierzchowca i niezliczonych powikłań zdrowotnych. Nieodpowiednio rozłożony nacisk na jego grzbiet powoduje również nieposłuszeństwo, które w żadnym wypadku nie jest wyrazem niechęci konia do Ciebie.

  

siodło draw mag

 2. Dobrze wyprofilowane, miękkie i głębokie siodło to podstawa

Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę, z jakiego materiału jest wykonane. Antypoślizgowa skóra sprawi, że będziesz czuć się bezpiecznie i komfortowo. Chcesz mieć pewność, że siodło spełnia wszystkie Twoje oczekiwania? Skorzystaj z usług profesjonalnego rymarza, który dopasuje siodło zarówno do konia, jak i do jeźdźca.

3. Cienkim czaprakom powiedz stanowczo NIE!

Czapraki to bardzo ważny element wyposażenia każdego jeźdźca. Wypełnia on przestrzeń między siodłem a skórą konia. Dba więc o jego komfort. Chroni grzbiet przed otarciami i urazami oraz pomaga rozłożyć równomiernie wagę jeźdźca. Odpowiedni wybór tego akcesoria sprawi, że frajda z przejażdżki konnej okaże się jeszcze większa. Wybierz taki czaprak, który uszyto z dobrej tkaniny (np. filcu), a jego szycie pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. Grzbiet zwierzęcia nie będzie się pocił. Taki efekt gwarantuje tzw. szycie w kształcie plastra miodu.

4. Do konia tylko z lewej strony

Oczywiście potraktuj tę wskazówkę z przymrużeniem oka. Przyjęło się jednak, że do konia podchodzi się z lewej strony. A to z uwagi na fakt, że większość ludzi jest praworęczna. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z czasów średniowiecznych, kiedy rycerze nosili miecz przy lewym boku. Dobierano ją prawą ręką. By nie dać się zaskoczyć wrogowi wsiadali na konia z lewej strony. Tradycja ta przetrwała do dzisiaj.

5. Najszybsze konie świata

Czy wiesz, że nawet najlepszy rowerzysta nie jest w stanie prześcignąć konia? Kolarz jest w stanie rozpędzić rower do maksymalnej prędkości 48 km/h. Twój koń pobiegnie z prędkością 60 km/h. Rekordzista pobiegł z prędkością 70.76 km/h. To wierzchowiec imieniem Winning Brew. Rekord ten ustanowiono 14 maja 2008 roku podczas Penn National Race Course w USA. Najszybszy polski koń to Mijaz – ogier krwi angielskiej. W 2015 roku rozpędził się do prędkości 68,2 km/h. Niesamowity jest fakt, że koń pokonał z tą prędkością dystans 1000 metrów na siodle wszechstronnym.

Jeździectwo to sport, którym z całą pewnością warto się zainteresować. Wiedzą to ci, którzy oddali koniom już swoje serce. Dasz się skusić na przejażdżkę?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium