Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
5 powodów, dlaczego warto jeździć konno 0
5 powodów, dlaczego warto jeździć konno

Czy wiesz, że jeździectwo jest jedną z najzdrowszych dyscyplin sportowych? Specjaliści nie mają wątpliwości – jazda konna ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Co więcej, taka forma aktywności to także sprawdzony przepis na poprawę samopoczucia. Co jeszcze? Sprawdź!

Sposób na dobrą kondycję fizyczną

Regularny trening fizyczny zawsze pozytywnie wpływa na naszą kondycję. Nie inaczej jest w przypadku jazdy konnej. Jeździectwo bezpośrednio oddziałuje przede wszystkim na układ mięśniowy. Znakomicie wzmacnia głównie uda i łydki, ale jednostajny ruch stymuluje także górne partie ciała. Dodatkowym atutem jest poprawa kondycji pleców, w tym kręgosłupa.

W trosce o wymarzoną sylwetkę

Nawet przy niewielkiej intensywności jazdy konnej jest ona bardzo skutecznym sposobem na pokonanie nadwagi. Regularne treningi szybko spalają setki kalorii. Warto podkreślić, że również samo przygotowanie konia można traktować jako formę aktywności fizycznej. Ponadto, jeździectwo stymuluje procesy trawienne i stanowi pod tym kątem bardziej efektywną alternatywę wobec spaceru.

Jazda konna, a zdrowie

Na szczególną uwagę zasługuje wpływ jeździectwa na naszą kondycję zdrowotną. Ta forma aktywności działa wielotorowo i wykazuje skuteczność między innymi przy regulacji pracy wątroby. Jest zalecana osobom mającym problem z utrzymaniem prawidłowego ukrwienia narządów wewnętrznych. Nie można zapominać o pozytywnym wpływie hipoterapii na choroby przewlekłe, takie jak:

- autyzm,

- ADHD,

- stwardnienie rozsiane,

- porażenie mózgowe,

- upośledzenie umysłowe.

Kontakt ze zwierzęciem wspomaga odzyskanie sprawności u osób po udarach lub leczących się w ramach terapii pourazowej. Hipoterapia ma także zbawienny wpływ na chorych zmagających się z rozszczepieniem kręgosłupa, dolegliwościami rdzenia kręgowego, a nawet z zaburzeniami mowy. Zalety jazdy konno są w tych przypadkach nieocenione.

Błyskawiczne ukojenie nerwów

Wśród popularnych dyscyplin sportowych to właśnie jazda konna ma szczególne działanie uspokajające. To bezpośrednio związane z kontaktem ze zwierzęciem oraz dłuższym pobytem na świeżym powietrzu. Wystarczy krótka przejażdżka, aby zapomnieć o problemach i poczuć błogie odprężenie. Jazda konna, a zdrowie psychiczne to zagadnienie, które jest przedmiotem badań wielu specjalistów. Ponieważ hipoterapia wspaniale uwalnia od stresu, sprawdza się między innymi w przypadku nerwicy oraz walki z uzależnieniami.

Sport na długie lata

W przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin sportu jeździectwo można uprawiać także na emeryturze. Wiek nie stanowi ku temu żadnej przeszkody – szczególnie jeśli ktoś uprawia tę formę aktywności od dziecka. Co więcej, seniorzy mogą uczestniczyć w zawodach sportowych, które nierzadko kończą się sukcesem najstarszych, i tym samym najbardziej doświadczonych zawodników.

Jazda konna wiąże się z wieloma atutami, obok których nie sposób przejść obojętnie. Warto zastanowić się nad regularnym uprawianiem jeździectwa, aby zadbać o swoją kondycję, zrzucić zbędne kilogramy i poprawić samopoczucie. Należy podkreślić, że kontakt ze zwierzęciem uczy także wrażliwości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium