Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
7 porad jak szczotkować Twojego konia 0
7 porad jak szczotkować Twojego konia

Szczotkowanie konia to często zaniedbywany element relacji jeźdźca z jego wierzchowcem. Należy pamiętać, że jest to nie tylko proces, który ma utrzymać sierść zwierzęcia w czystości. Regularne czyszczenie konia pozwala także na zwiększenie zaufania do człowieka i odpowiednie dbanie o jego stan zdrowia. Dokładnie szczotkując zwierzę, w porę dowiemy się o wszystkich jego dolegliwościach, a także zbudujemy z nim niezwykle bliską relację.

  1. Odpowiednio ustaw konia

Pierwszym, co musisz zrobić, aby zabrać się do czyszczenia swojego wierzchowca, jest sprowadzenie go na wybrane przez Ciebie stanowisko. Niektóre konie mogą nie chcieć stać w miejscu i próbować odchodzić od człowieka, dlatego każde zwierzę należy odpowiednio przywiązać. Koń powinien mieć na głowie kantar, do którego przypina się uwiąż, następnie zaplatasz w tzw. bezpieczny węzeł. Nazywa się on tak, ponieważ można go łatwo rozwiązać jednym pociągnięciem w razie niebezpieczeństwa lub innej sytuacji kryzysowej.

  1. Wyczyść kopyta

Należy pamiętać o odpowiednim sposobie podnoszenia nogi konia. Nie zapomnij o użyciu komendy głosowej i zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas tego działania. Używając kopystki, oczyść dokładnie strzałkę kopyta oraz usuń wszystkie kamienie, które mogły się tam zaklinować. Należy jednak uważać, gdyż wewnętrzna część końskiego kopyta jest dość wrażliwa na urazy. Możesz także zastosować specjalne balsamy do pielęgnacji tej części ciała swojego wierzchowca.

  1. Użyj zgrzebła, aby rozczesać sierść

Za pomocą zgrzebła pozbądź się wszystkich oznak sklejonej sierści i brudu na ciele konia. Unikaj jednak wrażliwych części ciała zwierzęcia, gdyż mocne ruchy sztywnego narzędzia mogą być dość bolesne dla wierzchowca.

  1. Wyczyść konia za pomocą szczotki

Kolejnym krokiem okaże się użycie szczotki, którą oczyścisz zwierzę z kurzu i pozostałości brudu po poprzednim kroku. W tym momencie możesz już spokojnie wyczyścić całego konia, gdyż szczotkowanie miękką szczotką nie będzie już dla niego bolesne.

  1. Obserwuj skórę konia

Staraj się wykorzystać cały proces czyszczenia swojego konia do tego, aby przy okazji sprawdzić stan jego sierści oraz skóry. Dzięki temu, że czynność ta wykonywana jest regularnie, możesz przy niej zauważyć nawet najmniejsze urazy swojego zwierzęcia. Podwyższona temperatura nóg, ranka lub opuchlizna są łatwe do zauważenia w trakcie szczotkowania, co może pomóc Ci szybko dostrzec i zapobiec problemom zdrowotnym konia.

  1. Rozczesz grzywę i ogon zwierzęcia

Do rozczesania grzywy i ogona swojego wierzchowca użyj specjalnej, dość sztywnej szczotki. Staraj się uniknąć szarpania konia za włosy. Najlepszym sposobem tego elementu pielęgnacji jest chwytanie pojedynczych pasm grzywy lub ogona i spokojne rozczesywanie ich. Podczas czesania ogona zachowaj szczególną ostrożność!

  1. Wykorzystaj dobrze wspólny czas

Jak wspomnieliśmy na początku tego wpisu, szczotkowanie konia jest niepowtarzalną okazją do zbudowania z nim bardzo bliskiej relacji. Znajdź miejsca, w których Twój koń lubi być drapany, naucz się rozpoznawać jego nastroje, dowiedz się, co go denerwuje. Dzięki dobremu wykorzystaniu tych chwil zaprzyjaźnisz się ze swoim zwierzęciem, co ma duży wpływ na Wasze późniejsze wyniki sportowe!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium