Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Buty, czyli element niezbędny do jazdy konnej 0
Buty, czyli element niezbędny do jazdy konnej

Po czym można poznać jeźdźca w tłumie zupełnie przypadkowych osób? Oczywiście, po eleganckich, skórzanych butach, często w wysoką cholewą! Buty do jazdy konnej to prawdziwe arcydzieła rzemiosła, które nie tylko świetnie wyglądają, ale też sprawiają, że jeździectwo staje się wygodniejsze oraz łatwiejsze.

Podział butów jeździeckich

Buty używane w hippice można podzielić na dwa rodzaje: oficerki oraz sztyblety. Różnice i dokładny opis obu tych kategorii zostawimy sobie na ciąg dalszy tekstu, teraz jednak przyjrzyjmy się głównym cechom obuwia stosowanego w tym niesamowitym sporcie. Najważniejszym zadaniem butów używanych w jeździe konnej jest ochrona nóg jeźdźca, gdyż są one narażone na obtarcia i zranienia. Często wielogodzinny kontakt ze skórzanymi elementami rzędu końskiego może stać się po pewnym czasie dość dokuczliwy i nieprzyjemny, dlatego właśnie buty jeździeckie wyposażono w długie cholewy oraz ochraniacze na łydki, które chronią sportowca przez bolesnymi urazami. Skórzane buty wykonuje się z naturalnych materiałów. Wszystko po to, aby nie zaszkodzić zdrowiu zwierzęcia i w pełni cieszyć się tym pięknym sportem. Przyjrzymy się teraz dokładniej różnym rodzajom butów jeździeckich.

Eleganckie buty jeździeckie - oficerki

Oficerki to rodzaj obuwia używany przez jeźdźców już od wieków. Co ciekawe, buty te powstały jako obuwie dla kawalerzystów, dzięki temu zdobyły sobie tak wielką popularność. Ułani, dragoni czy szwoleżerowie podbijali salony na całym świecie poprzez swoje piękne mundury, których nieodłącznym elementem były właśnie błyszczące, wypastowane oficerki z wysokimi cholewami. Dzisiaj buty te przeszły pewną transformację, w wersji sportowej stały się bardziej opływowe i przylegające do nogi. Mimo to, wielu jeźdźców wciąż używa tradycyjnych, wojskowych oficerek znanych jeszcze w 20-leciu międzywojennym. Często są formowane oraz zszywane jedynie z kilku kawałków skóry najwyższej jakości. Mimo, że dla niektórych okażą się za mało wygodne podczas zdejmowania, zdobywają sobie rzesze miłośników elegancją oraz wykonaniem najwyższej klasy. Oficerki to idealny element garderoby dla jeźdźców, którzy cenią sobie wygląd nawiązujący do tradycji i historii jazdy konnej.

A jak o nie dbamy? Otóż właściciel oficerek powinien zaopatrzyć się w tak zwane prawidła, czyli specjalne wkładki, które ochronią materiał butów przez zgięciami i niszczeniem. Warto także zapoznać się ze sposobami dbania o wyroby skórzane.

Hippica-Dublin

Buty jeździeckie bez cholew - sztyblety

Sztyblety to drugi rodzaj butów jeździeckich, które tym razem stawiają na wygodę. Ich zaletą jest nie tylko komfort użytkowania, ale także cena, zwykle dużo niższa niż w przypadku oficerek. Sztyblety, czyli krótkie buty, często skórzane, pozbawione wysokiej cholewy chroniącej łydkę. Podczas codziennej jazdy treningowej jeździec może uzupełnić je o długie, grube skarpetki dla zabezpieczenia nóg. W przypadku uroczystej okazji, takiej jak zawody, sztyblety warto uzupełnić o czapsy, czyli specjalne elementy, które zmieniają buty w swego rodzaju dwuczęściowe oficerki. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania będzie wspomniana wygoda, ponieważ pozwala na błyskawiczne zdejmowanie i wkładanie butów, łatwy transport oraz prostą pielęgnację skóry. Sztyblety oraz czapsy mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, w zależności od ceny - ze skóry lub różnorodnych tworzyw sztucznych. Posiadając takie buty jeździeckie warto pamiętać o ich właściwej pielęgnacji (więcej tutaj).

Sztyblety-START-Comfort

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium