Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Czym charakteryzuje się idealne siodło? 0
Czym charakteryzuje się idealne siodło?

Siodło – jedno z najważniejszych elementów rzędu końskiego. Służy jeźdźcowi, ale zwiększa komfort pracy wierzchowca. Odpowiedni wybór siodła oznacza gwarancję udanej jazdy i pomaga w osiąganiu sukcesów jeździeckich. Jak zatem wybrać idealne siodło? Czym powinno się ono charakteryzować? Podpowiadamy!

Siodło dla każdego, czy takie istnieje?

Umówmy się już na początku – nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne siodło. Każdy jeździec powinien mieć swoje własne. Mało tego, siodło powinno być dopasowane nie tylko do wzrostu i wagi jeźdźca, ale również do kształtu zwierzęcia. Nie może go uciskać w kłębie, krępować jego ruchów, czy ocierać się o skórę. Co prawda na rynku dostępne są siodła wszechstronne, które są pośrednią formą pomiędzy skokowymi, ujeżdżeniowymi czy rajdowymi, ale sprawdzą się jedynie podczas nauki jazdy. Dla jeźdźców sportowych lub lubiących długą jazdę raczej się nie nadają.

Waga, kształt, wzrost – czynniki decydujące

Waga i wzrost jeźdźca to dwa pośród trzech najważniejszych czynników, które koniecznie musisz brać pod uwagę kupując siodło. Jeśli chodzi o wzrost wyróżnia się cztery podstawowe rozmiary: S, M, L oraz XL. Rozmiar S będzie odpowiedni dla osób o wzroście od 145 do 165 cm. Rozmiar M dedykowany jest dla osób od 165 do 175 cm. Przy wzroście 175-190 cm idealny okaże się rozmiar siodła L, zaś dla wszystkich powyżej 190 cm sprawdzi się rozmiar XL. Inne oznaczenia stosuje się przy wadze jeźdźca. Wówczas rozmiary podaje się w calach. I tak: dla szczupłych, drobnych osób zaleca się rozmiary 15” – do 40 kg, 15 ¾” – powyżej 40 kg, 16” – 41 do 51 kg, 16,5” – 41 do 51 kg. Dla jeźdźców o normalnej budowie ciała najlepszy okaże się rozmiary: 17” – 56 do 79 kg lub 17,5” – 56 do 79 kg. Krępym jeźdźcom pasować będą siodła w rozmiarze 18” – 80 do 120 kg lub 19” – powyżej 120 kg.

Daw-Mag Siodło Max Standard

Trzeci, bardzo ważny czynnik przy dopasowaniu siodła to kształt końskiego kłębu. Dobrze dopasowane siodło powinno leżeć tuż za krawędzią łopatki, lecz nie przekraczać granicy ostatniego żebra. Poprowadź linię prostą od żebra w górę do wyrostków kolczystych i zmierz tę odległość. Dowiesz się, jaki rozmiar siodła współgrał z Twoimi wymiarami. Zwróć uwagę jeszcze na jeden element – balans siodła. Nie może ono przechylać się w żadną stronę. Musi leżeć pewnie na końskim grzbiecie, a jego siedzisko ma znajdować się w centralnym punkcie.

Dopasowanie siodła – na co jeszcze zwrócić uwagę?

W dopasowaniu siodła ważna jest również szerokość paneli. Ważne, by nie miało ono kontaktu z kręgosłupem konia. Wówczas mogłoby go deformować. Aby sprawdzić, czy dobrze je dopasowano, zobacz czy wzdłuż paneli siodła na całej długości odcinka piersiowego kręgosłupa, widoczny jest prześwit. Między panelami powinny zmieścić się przynajmniej 4 palce. Podobnie będzie z przestrzenią nad kłębem. Jeśli jest ona zbyt mała lub zbyt duża podczas jazdy mogą powstać uszkodzenia w okolicy kłębu czy chrząstki łopatki konia. Optymalna wysokość łęku powinna wynosić co najmniej na 3 palce.

Wygoda przede wszystkim. Dlatego przetestuj siodło podczas jazdy. Siodło, które idealnie leży na koniu, w ruchu może okazać się niezbyt komfortowe. Jedne z najbardziej precyzyjnie wykonanych siodeł na rynku oferuje firma DAW-MAG. Zrobione są one ze skóry naturalnej, dzięki czemu są miękkie, odpowiednio profilowane, antypoślizgowe, a Ty możesz czuć się w nich bezpiecznie i komfortowo.

Daw-Mag siodło Classic Super

Pamiętaj jednak, że raz dopasowane siodło nie będzie leżało na końskim grzbiecie zawsze tak samo. Co jakiś czas sprawdzaj, czy wszystkie parametry są w porządku. Muskulatura i kształt ciała konia się zmienia. Miej to zawsze na uwadze.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium