Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Dowiedz się jak odpowiednio dobrać ogłowie! 0
Dowiedz się jak odpowiednio dobrać ogłowie!

Ogłowie, nazywane też uzdą to część uprzęży, którego głównym zadaniem jest utrzymanie kiełzna na właściwym miejscu w pysku konia. Poprawnie dopasowanie to jeden z najważniejszych elementów końskiego rzędu. Czy wiesz, jak dobrać ogłowie, by Twój koń był zadowolony? Nie? Zatem przychodzimy Ci z pomocą!

Czym dokładnie jest ogłowie?

Ogłowie to element tzw. rzędu końskiego, składający się ze skórzanych pasków zakładanych na łeb konia. Jego głównym zadaniem jest pomoc jeźdźcowi w panowaniu nad zwierzęciem. Klasyczne ogłowie składa się z wędzidła i wodzy. Ponadto wyróżniamy ich kilka podstawowych rodzajów. Najpopularniejsze są klasyczne wędzidłowe, bezwędzidłowe oraz musztunkowe. Równie często można spotkać się z ogłowiami typu wojskowego – żołnierskie lub oficerskie – z ozdobnymi rozetami na naczółku i z możliwością wypięcia pasków policzkowych.

 Daw-Mag-oglowie-munsztukowe-z-nachrapnikiem-szwedzkim

Daw-Mag-oglowie-wojskowe-oficerskie

 

Ogłowia wędzidłowe klasyczne i bezwędzidłowe

Ogłowia wędzidłowe klasyczne pozwalają na dużą kontrolę konia, ponieważ działają w kilku strategicznych punktach pyska: na języku, bezzębnej krawędź żuchwy, na podniebieniu oraz w kątach pyska. Może być ono używane dla koni na różnych stopniach zaawansowania, pod warunkiem, że nie mają one problemów z uzębieniem. Ogłowia bezwędzidłowe, jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają wędzidła, przez co są bezpieczne dla koni, które mają np. uszkodzoną szczękę. Polecane są również dla wierzchowców o tzw. twardym pysku, nieakceptujących kiełzna.

Ogłowia musztunkowe – czyli jakie?

Ogłowia musztunkowe różnią się od klasycznych tym, że posiadają dwie wodze oraz trzy paski policzkowe. Najczęściej używane są w ujeżdżaniu przez doświadczonych jeźdźców i dobrze wytrenowane konie. Najpopularniejsze ogłowia musztunkowe produkuje DAW-MAG. Ich wyroby wykonane są ze skóry naturalnej, przez co pozostają bardzo wytrzymałe, a jednocześnie miękkie oraz komfortowe. Ogłowia DAW-MAG to również możliwość wyboru nachrapników standardowych lub szwedzkich.

Daw-Mag-oglowie-sportowe-munsztukowe

Jak dobrać ogłowie?

Uzda to jeden z ważniejszych elementów rzędu końskiego, dlatego dobrze się przygotuj do jej zakupu. Po pierwsze przymierz, czy będzie pasowała długością do końskiego pyska. Jeżeli zdecydujesz się na ogłowie klasyczne, zwróć uwagę, by wędzidło nie było ani za mocno pociągnięte, ani nie opadało zbyt nisko. Po drugie dokładnie sprawdź pasek potyliczny. To na nim opiera się cały ciężar ogłowia i kiełzna, zaś potylica końska to bardzo wrażliwe miejsce. Pasek nie powinien więc uciskać ani głowy, ani uszu zwierzęcia. Zwróć również uwagę na naczółek. On również nie może być on zbyt ciasny. Tym razem nie powinien uciskać czoła, czy zjeżdżać na oczy. Z kolei pasek podgardlany ma być na tyle luźny, by zmieściła się pod nim Twoja pięść. Na koniec nachrapniki. Te nigdy nie mogą pozostawać zbyt ciasne oraz nie powinny wykręcać końskiej żuchwy.

Przy wyborze ogłowia istotną rolę odgrywa także skóra, z jakiej zostało wykonane. Nie powinna być szorstka, sucha lub pęknięta, by nie drażnić zwierzęcego pyska. Najlepsza jest jednolita, gładka i ze zwartą powierzchnią. Paski powinny być na tyle grube, by nie powodować dyskomfortu. Z kolei krawędzi, a także oszycia powinny być zaokrąglone. W przeciwnym razie mogą powodować otarcia skóry.

Wybór odpowiedniego ogłowia to nie lada wyzwanie. Z całą pewnością jednak warto je podjąć. Dla komfortu Twojego ukochanego konia i Twojego własnego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium