Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Hipoterapia – na czym polega i dlaczego warto ją stosować? 0
Hipoterapia – na czym polega i dlaczego warto ją stosować?

Niegdyś konie pomagały w gospodarstwie. Razem z człowiekiem pokonywały długie dystanse, a nawet toczyły wojny. Dzisiaj uważane są za szlachetne zwierzęta i kojarzone przede wszystkim ze sportową jazdą. Ale to nie jedyne przeznaczenie współczesnych koni. Jeździectwo terapeutyczne, czyli hipoterapia to szansa dla wielu niepełnosprawnych osób.

Słów kilka o historii hipoterapii

Aż trudno w to uwierzyć, ale pierwsze wzmianki o hipoterapii pochodzą z V wieku p.n.e.! Wówczas Hipokrates wspominał o leczniczym wpływie koni na ciało i umysł osób zmagających się z różnymi schorzeniami, np. bólami mięśni po urazach. Jednak hipoterapia, jaką znamy dzisiaj to zasługa Lis Hartel, która w 1952 roku mimo niepełnosprawności zdobyła srebrny medal na olimpiadzie w Helsinkach. Od tamtej pory rehabilitacja z końmi stała się popularną metodą leczenia wielu schorzeń. W Polsce pierwsza organizacja hipoterapeutyczna powstawała w 1984 roku pod kierownictwem prof. Grohmala – konsultanta do spraw rehabilitacji w Krakowie.

Hipoterapia – na czym polega?

Hipoterapia to przede wszystkim ćwiczenia na końskim grzbiecie. To one wykonywane pod okiem przeszkolonej osoby stają się rehabilitacją wieloprofilową. W jej skład wchodzą ćwiczenia ruchowe, psychiczne, sensoryczne, a także społeczne. Polegają m.in. na dotknięciu dłońmi uszu konia lub nasady ogona. Z koniem ćwiczy się przede wszystkim w trakcie jazdy na grzbiecie. Wymaga to od pacjenta skupienia na ruchach zwierzęcia i utrzymania się w siodle. Poza ruchem ważny jest także kontakt ze zwierzęciem. Nawiązanie silnej więzi z koniem wspomaga rozwój samodzielności oraz wzmacnia poczucie własnej wartości.

Hipoterapia – dla kogo będzie najlepsza?

Hipoterapia to przede wszystkim idealny rodzaj rehabilitacji dla dzieci, które wymagają ćwiczeń fizycznych i emocjonalnych. Jest niezwykle pomocna w leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego, autyzmu, upośledzenia umysłowego, niedowładów kończyn, zespołu Downa, uszkodzeń wzroku oraz słuchu, a nawet nadpobudliwości psycho-ruchowej. Jazda terapeutyczna świetnie wpłynie także na kondycję osób chorujących na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona czy neuropatię. Stosuje się ją u pacjentów z nerwicami, zaburzeniami zachowania, np. z autoagresją czy wadami postawy. Hipoterapia okaże się wsparciem również u osób ze wzmożonym napięciem mięśni.

Efekty hipoterapii

Każdy chodź raz spróbował jazdy konnej wie, jak wiele radości sprawia obcowanie z koniem. Jazda z doświadczonym fizjoterapeutą przywraca zaburzoną symetrię mięśni tułowia. Dodatkowo konieczność utrzymania się w siodle zmusza pacjenta do aktywnego prostowania się, co wzmacnia mięśnie grzbietu, brzucha oraz obręczy biodrowej. Jazda konna zapobiega przykurczom i ograniczeniom ruchomości stawów, gdyż poprzez odpowiednie ćwiczenia łagodnie uruchamia kolejno wszystkie mięśnie i stawy jeźdźca.

Co więcej, koń daje nieograniczone możliwości stopniowania oraz zróżnicowania bodźców równoważnych. Co to oznacza? Kołysanie, łagodne zmiany kierunku jazdy, zatrzymywanie się, ruszanie i zmiana tempa jazdy pomagają w rozwijaniu funkcji błędnika. Pacjent ćwiczy równowagę. Dzięki czemu codzienne czynności u osób niepełnosprawnych (np. zakładanie butów) stają się prostsze do wykonania. Ponadto hipoterapia zwiększa aktywność ruchową, poprawia koncentrację i pamięć oraz samopoczucie.

Hipoterapia to świetny sport dla osób niepełnosprawnych, ale także idealna terapia dla dzieci z zaburzeniami ruchowymi i emocjonalnymi. Warto się o tym przekonać.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium