Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Jak pielęgnować konia? 0
Jak pielęgnować konia?

Prawdziwy jeździec musi być świadomy tego, że oprócz przyjemności płynącej z jazdy, do jego obowiązków należy także odpowiednie zadbanie o konia. Osoba jeżdżąca konno staje się automatycznie odpowiedzialna za zwierzę, które ma okazję dosiadać. Przyjrzymy się kilku podstawowym zasadom pielęgnacji swojego konia.

Przygotowanie konia do jazdy

Przed każdą jazdą i treningiem konia należy odpowiednio wyczyścić. Oznacza to wyczesanie całego zwierzęcia zgrzebłem lub szczotką oraz pozbycie się wszelkich oznak sierści sklejonej brudem, zwłaszcza z okolic grzbietu, gdzie umieścimy siodło. Kolejnym zadaniem jeźdźca jest oczyszczenie kopyt narzędziem, które nazywa się kopystką. Zawiera ona specjalny haczyk do usunięcia kamieni i innych zanieczyszczeń z kopyta konia oraz szczoteczkę, ponieważ pozwoli dokładnie wyszorować wewnętrzną stronę rowków przystrzałkowych.

Opieka nad koniem po zakończonej jeździe

Po każdej zakończonym treningu należy odpowiednio zadbać o konia, zanim odprowadzi się go na jego stanowisko w stajni. Jeśli zwierzę brało udział w intensywnych, wymagających ćwiczeniach, powinno spędzić nieco czasu powoli chodząc i odpoczywając. Ważne jest także schłodzenie nóg konia, zwłaszcza po ćwiczeniach polegających na skokach przez przeszkody. W okresie letnim można to zrobić strumieniem zimnej wody, zaś w zimie przydadzą się specjalistyczne żele chłodzące. Po jeździe poza stajnią należy dokładnie sprawdzić, czy do kopyt nie dostały się żadne kamienie. Warto także natrzeć konia wiechciem słomy w miejscu, w którym znajdowało się siodło.

Jak zadbać o zdrowie konia?

Odpowiedzialny właściciel konia musi pamiętać o zdrowiu swojego zwierzęcia. Oznacza to, iż musi zadbać o wszelkie niezbędne szczepienia oraz regularne odrobaczanie konia. Dzięki temu jeździec uniknie nieprzyjemności i cierpienia swojego wierzchowca. Każde zadrapanie oraz ranę warto zdezynfekować, zaś w przypadku podejrzeń jakiejkolwiek choroby konia, należy natychmiast zwrócić się do swojego weterynarza. To on jest odpowiednią osobą, która zadba o zdrowie zwierzęcia.

Jak dbać o stan kopyt konia?

Pielęgnacja konia oznacza także zadbanie o stan jego kopyt. Oprócz codziennego czyszczenia i sprawdzania ich kondycji, niektóre konie muszą być regularnie podkuwane. To ważne zwłaszcza w przypadku zwierząt często biegających po twardym podłożu lub biorących udział w zawodach skokowych. Wizyty kowala nie tylko pozwolą na utrzymanie kopyt w idealnym stanie, ale także zaopatrzą naszego wierzchowca w podkowy.

Odpowiedni komfort

Jednym z najważniejszych obowiązków odpowiedzialnego jeźdźca jest zapewnienie swojemu zwierzęciu odpowiednich warunków bytowych. Oznacza to dużą ilość ruchu, stały dostęp do świeżej wody i specjalne pożywienie. Zwykle będzie to podawana dwa lub trzy razy dziennie pasza, zaś w przypadku koni wypasających się na pastwiskach, jest to po prostu dostępna przez cały dzień trawa. Często do jedzenia zwierząt dodaje się specjalne składniki, zawierające witaminy lub inne potrzebne mikroskładniki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium