Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Jak prawidłowo mierzyć czapsy? 0
Jak prawidłowo mierzyć czapsy?

Wielu początkujących jeźdźców nie wie, jak dobrać czapsy, aby były one zarazem wygodne i funkcjonalne. Ten charakterystyczny element ekwipunku powinien być jak najlepiej dopasowany do nogi. Przed wyborem konkretnej pary czapsów należy dokładnie zmierzyć wysokość i szerokość kończyny w neuralgicznych miejscach.

Jakie powinny być czapsy do jazdy konnej?

Prezentowany element stroju jeździeckiego musi przede wszystkim dobrze przylegać do nogi. Jeśli wybierzesz zbyt luźny model, musisz liczyć się z jego szybszym zużyciem. Wyraźnie odstające czapsy do jazdy konnej są podatne na zwijanie się materiału – nawet w przypadku produktów wykonanych z mocnej skóry. Powoduje to nie tylko uczucie dyskomfortu, ale także prowadzi do zniszczenia. Ponadto, zbyt luźne modele nie zapewniają odpowiedniej przyczepności do siodła. Zaburzone zostaje poczucie stabilności kończyny. Za ciasne czapsy skórzane również nie są dobrym wyborem, chociażby ze względu na nieprzyjemne wrażenie ucisku. Należy zwrócić szczególną uwagę na ich wysokość. Wybrany model nie może sięgać do kolan – w przeciwnym wypadku będzie wywierał silny nacisk na tętnicę.

 

Dopasowanie czapsów do nogi – o czym należy pamiętać?

Zastanawiasz się, jak mierzyć czapsy, aby jak najlepiej przylegały do kończyny? W rzeczywistości nie jest to trudne zadanie. Kluczowe są dwa pomiary – wysokości oraz obwodu łydki. W pierwszym przypadku należy zdjąć pomiar od kostki do punktu pod kolanem. Innym sposobem jest zmierzenie od punktu znajdującego się poniżej kostki – wówczas od otrzymanego wyniku należy odjąć 1-2 centymetry, które będą gwarantować luz pod kolanem. Pomiar łydki ściąga się z jej najszerszego miejsca – najlepiej mierzyć nogę w podkolanówce. Ważne, aby miara nie przylegała za ciasno ani za luźno. Jak dobrać czapsy do otrzymanych wyników szerokości i wysokości? Rozmiar musi być możliwie identyczny do parametrów zmierzonej nogi. Na szczęście rozmiarówki są bardzo zróżnicowane, co pozwala dopasować akcesoria zarówno do szczuplejszych, jak i grubszych łydek.

Czapsy a sztylpy – różnice

Obecnie czapsy do jazdy konnej zamiennie są nazywane sztylpami, dlatego w sklepach z akcesoriami jeździeckimi można je znaleźć także pod tą nazwą. Warto jednak zaznaczyć, że kiedyś nie były to pojęcia synonimiczne. Czapsy od sztylpów różniły się długością. Te pierwsze oznaczały wysokie ochraniacze, które obejmowały obszar od kostki aż po biodra. Były one charakterystyczne dla westernowych stylizacji jeździeckich. Aktualnie jednak oba pojęcia oznaczają ochraniacze łydek sięgające nieco przed kolana.

Prawidłowy pomiar nogi jest kluczem do sukcesu, aby dopasować idealne czapsy. Poza odpowiednim rozmiarem musisz także pamiętać o ich jak najlepszej jakości. Producenci akcesoriów jeździeckich oferują modele wykonane z różnych tworzyw, ale najpopularniejsze są propozycje skórzane. Warto zdecydować się właśnie na ten wariant, ponieważ skóra wspaniale dopasowuje się do nogi i cechuje się dość dobrą odpornością na odkształcenia, przedarcia i inne formy zniszczenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium