Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Jak przygotować się do pierwszej jazdy konnej? 0
Jak przygotować się do pierwszej jazdy konnej?

Kochasz konie, uwielbiasz z nimi przebywać, ale jeszcze nie miałeś okazji jeździć na żadnym z nich? Wreszcie się odważyłeś i chcesz spróbować? Złapać przysłowiowego bakcyla i… dosiąść wierzchowca, który od dawna jest Twoim ulubieńcem. Nie wiesz jednak, jak przygotować się do pierwszej jazdy konnej? Nie szkodzi! Rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Po pierwsze – dopasowanie siodła

By pierwsza jazda konna była niezapomnianym przeżyciem, musisz zadbać o kilka szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie siodło. Tylko dobrze dopasowany sprzęt jeździecki zapewni Ci bezpieczeństwo podczas przejażdżki. Poproś o pomoc kogoś z doświadczeniem. Nawet jeśli zapoznałeś się już z całą jeździecką terminologią, wiesz, na co zwrócić uwagę, jaka powinna być odległość siodła od kłębu konia, z całą pewnością taka pomoc okaże się nieoceniona. Doświadczony jeździec bądź wykwalifikowany rymarz pomoże Ci dopasować siodło zarówno do cech fizjologicznych konia, jak i Twoich. Zbyt wąskie może ograniczać ruchu konia, a za luźne będzie się przesuwać wciąż na jedną stronę. Wówczas i Tobie będzie niewygodnie.

Nie zapomnij o ogłowiu

Ogłowie to właściwie jedno z najważniejszych elementów końskiego rzędu. Dzięki niemu będziesz kontrolował swojego wierzchowca. Umożliwi Wam ono komunikację i co najważniejsze utrzyma kiełzno we właściwym miejscu w pysku konia. Ogłowia wraz z wodzami powinny być delikatne dla końskiego pyska. Zwróć uwagę, z jakiej jakości skóry są wykonane. Czy są podszyte miękkim materiałem w części nosowej i potylicznej, a także czy zapewniają równomierne rozłożenie nacisku. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, również zwróć się o pomoc do doświadczonej osoby.

Nim wsiądziesz na konia

Dobrze znasz już konia, z którym będziesz jeździć? Dopasowałeś siodło, ogłowie i inne elementy sprzęty jeździeckiego... Masz odpowiednie sztyblety, termoaktywną, wygodną odzież i w zasadzie można powiedzieć, że jesteś gotowy do jazdy. Ale jest jeszcze jedna rzecz, o której nigdy nie możesz zapominać. I to bez względu na to, czy jest to Twoja pierwsza, czy setna jazda konna. Mowa o rozgrzewce. Nawet dobrze wysportowane ciało potrzebuje przygotowania do treningu. Rozgrzewka powinna trwać ok. 10-15 minut i musi obejmować wszystkie mięśnie. Pamiętaj, by zacząć od delikatnych ćwiczeń, a później stopniowo zwiększać ich intensywność. Twój puls powinien przyspieszyć do ok. 130 uderzeń. Miej jednak na uwadze, że podczas jazdy konnej pracują: kręgosłup, mięśnie grzbietu, brzucha i nóg. Zadbaj o nie w pierwszej kolejności. Rozciągnij nieco plecy. Zrób kilka skłonów, skrętów wokół własnej osi. Możesz również rozmasować łydki oraz wykonać kilka wypadów. Dobra rozgrzewka ochroni Cię przed urazami, ale pozwoli także uniknąć zakwasów.

Pierwsze kroki już za Tobą. Nawet jeśli jazda konna nie była zbyt długa, jesteś już zauroczony tym sportem. Wiesz, że w najbliższym czasie powrócisz do stadniny i znowu spróbujesz swoich sił. Pamiętaj, że koń dopiero po kilku treningach dostosuje się do Ciebie. Musicie się nawzajem wyczuć. Poczuć wzajemne zaufanie, harmonię i więź. Wówczas nic nie stanie Wam na przeszkodzie, by przemierzać razem świat. Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium