Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Jak wybrać odpowiednią dla Ciebie dyscyplinę jeździecką? 0
Jak wybrać odpowiednią dla Ciebie dyscyplinę jeździecką?

Jeździectwo to nie tylko znane wszystkim skoki przez przeszkody oraz zawody ujeżdżeniowe. Po lekturze dzisiejszego wpisu każdy będzie mógł zdecydować, w którą stronę chce rozwijać swoją jeździecką karierę. Oto opis niektórych konkurencji jeździeckich. Przejdź do lektury.

Dla kochających szybkość i emocje

Skoki przez przeszkody to chyba najbardziej popularna w Polsce dyscyplina jeździecka. Szybkie tempo, widowiskowość i bardzo proste zasady to cechy charakterystyczne, które przemawiają za tym uprawianiem tej dyscypliny. Zawody rozgrywają się na parkourze — placu, gdzie rozstawione zostały przeszkody, jakie należy pokonać w odpowiedniej kolejności. Co więcej, skoki przez przeszkody są częścią Igrzysk Olimpijskich, dzięki czemu zawodnicy otrzymują w niej ogromne możliwości rozwoju. Widzowie olimpiady jeździeckiej mogą zawsze liczyć na ogromne wrażenia.

Daw-Mag siodło Caro DE LUXE

Dla eleganckich i stylowych

Ujeżdżenie to podstawowa dyscyplina jeździecka, idealna dla osób, dla których ważny jest styl i elegancja. Jeździec musi być cierpliwy i wytrwały, gdyż za cel tej dziedziny uznaje się doprowadzenie do perfekcji płynnych ruchów konia pod jeźdźcem. Wymaga to długich i żmudnych ćwiczeń, które pozwalają z czasem wystąpić na prestiżowych zawodach. Elegancko ubrany jeździec, błyszczący czystością koń, oboje w idealnej harmonii wykonują figury ujeżdżeniowe na czworoboku w rytm muzyki. Odpowiednie wyszkolenie ujeżdżeniowe jest niezbędne, jeśli koń i jeździec chcą spróbować swoich sił w skokach przez przeszkody lub WKKW.

Dla osób potrzebujących adrenaliny

WKKW to skrót od rozbudowanej nazwy — Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego. Jest to dyscyplina sportu wywodząca się z testów wytrzymałości i ćwiczeń dawnych koni kawaleryjskich. Od jeźdźca wymaga pewności zarówno podczas uprawiania skoków, jak i figur ujeżdżeniowych. To idealny sport dla miłośników adrenaliny i mocnych wrażeń. Konkurencja składa się z trzech prób. Pierwszą z nich to ujeżdżenie, które ma sprawdzić zgranie i umiejętności konia oraz jeźdźca. Drugą próbą jest kros – najbardziej znaną częścią WKKW. Ta widowiskowa dyscyplina składa się z toru terenowego o długości od 1 do 8 kilometrów, gdzie ustawiono nawet kilkadziesiąt przeszkód. Składają się na nie wskoki do wody, rowy, żywopłoty czy nawet wozy z drewnem. Ostatnią próbą podczas zawodów WKKW są skoki przez przeszkody w klasycznym wydaniu, na parkourze.

 

Kamizelka ochronna Ballistic - damska

Dla fanów Dzikiego Zachodu

Westernowa jazda konna to wybór idealny dla wszystkich miłośników Stanów Zjednoczonych oraz dawnych filmów westernowych. Uprawia się ją w kowbojskim stroju, zaś wszystkie ruchy zostały opracowane na podstawie użycia koni w zaganianiu stad bydła. Wielu jeźdźcom odpowiadać będzie też fakt, że westernowa jazda stara się osiągać porozumienie ze zwierzęciem za pomocą łagodnych, naturalnych metod. Idealnym tego przykładem będzie znany trener koni, Monty Roberts. Na westernowy styl jazdy konnej składa się wiele dyscyplin, dziś jednak skupimy się na najbardziej popularnej, czyli Reiningu. Jest to swego rodzaju ujeżdżenie. Polega na sprawdzeniu posłuszeństwa konia, który powinien płynnie i bez walki wykonywać sekwencje ruchów w różnych miejscach areny. Reining różni się jednak od tradycyjnego ujeżdżenia ogromną dynamiką swoich figur.

Dla miłośników natury

Wiele osób uprawia jazdę konną tylko dla wyjazdów w teren. Galop na świeżym powietrzu i wiatr we włosach to niesamowite doświadczenie. Właśnie dla tych jeźdźców powstała taka konkurencja jak rajdy długodystansowe. To bardzo młoda, ale także szybko zdobywająca popularność dyscyplina jeździecka. Zadaniem jeźdźca i jego wierzchowca będzie jak najszybsze pokonanie narzuconej przez organizatorów zawodów trasy, jednocześnie uważając na kondycję i stan zdrowia zwierzęcia. Rajdy długodystansowe wymagają użycia specjalnego siodła, które zawiera wbudowane sakwy na niezbędne przedmioty oraz będzie wygodniejsze zarówno dla jeźdźca, jak i konia. Dedykowany dla tej dyscypliny sprzęt jeździecki firmy Daw Mag można znaleźć, chociażby w asortymencie oferowanym przez sklep jeździecki Rymarz Piotr Konieczny w Poznaniu.

Dla gimnastyków

Nazwa tej dyscypliny w linii prostej wywodzi się z francuskiego słowa voltige, które można rozumieć jako „akrobacje”. Ćwiczenia tego sportu uczą pracy zespołowej i świadomości możliwości własnego ciała. Woltyżerkę można krótko określić jako gimnastykę wykonywaną na koniu. Elementami tego sportu są takie ewolucje jak stanie na koniu, przewrót w przód na grzbiecie, nożyce czy flanka, czyli zeskok z wierzchowca ze stania na rękach. Elementy woltyżerki są bardzo dobrym ćwiczeniem na równowagę, przez co często zalecane są jako element szkolenia w każdej innej dyscyplinie jeździeckiej.

Dla bojących się jazdy konnej

Powożenie to dyscyplina inna od wszystkich innych, gdyż nie wymaga dosiadania wierzchowca. Zawodnicy nie muszą nawet mieć zdolności do jazdy konnej, okazuje się więc sport dla wszystkich. Powożenie z powodzeniem uprawiają starsi i młodsi, bez względu na doświadczenie. Zawody odbywają się na zasadach podobnych do WKKW, poprzez wykonywanie trzech prób. Pierwszą próbą jest ujeżdżenie, podczas którego zaprzęg musi wykonać określone w danym programie figury. Druga dyscyplina to maraton - polega na pokonaniu trasy o długości 18 kilometrów w określonym czasie. Ostatnia próba to konkurs zręczności powożenia. Co ciekawe, dyscyplina powożenia jest jedną z najstarszych dyscyplin jeździeckich, znana była już w Starożytnym Egipcie!

Jak wybrać?

Oczywiście nie udało nam się wymienić tutaj wszystkich występujących na świecie dyscyplin jeździeckich. Wielu miłośników hazardu lubuje się w oglądaniu wyścigów konnych, coraz większą popularność zdobywa też piłka konna. Emocje wśród Rosjan wzbudza dżygitówka, a Skandynawowie z niecierpliwością czekają na śnieg, który pozwoli im uprawiać skiring, czyli jazdę na nartach za koniem. Wielbiciele historii mogą spróbować swoich sił w organizowanych turniejach rycerskich lub zawodach w strzelaniu z łuku dosiadając wierzchowca. Wszyscy znajdą coś dla siebie w tym niezwykle bogatym zbiorze tradycyjnych i zupełnie nowych dyscyplin jeździeckich. Mamy nadzieję, że chociaż trochę udało nam się ten wybór ułatwić!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium