Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Jak wychować konia? 0
Jak wychowywać konia?

Komfort i bezpieczeństwo jazdy konnej są uzależnione przede wszystkim od odpowiedniego kontaktu z pupilem. Warto nawiązać z nim wyjątkową więź, aby czuł się pewnie w naszym towarzystwie. W wychowywaniu konia kluczową rolę odgrywa pierwsze wrażenie, dlatego należy przygotować się do spotkania ze swoim wierzchowcem.

Pierwsze spotkanie z koniem

Zwierzęta zwracają szczególną uwagę na naszą mowę ciała. Z łatwością mogą z niej wyczytać strach, niepewność czy złe intencje. Bezpieczna jazda konna jest uzależniona przede wszystkim od tego, w jaki sposób odczyta nas wierzchowiec. Zatem zanim zdecydujemy się na nawiązanie kontaktu ze zwierzęciem, musimy opanować swoje emocje. Z pozytywnym nastawieniem łatwiej uda nam się wypracować właściwą pozycję i tym samym zyskać szacunek wierzchowca. Koń dopasowuje człowieka do określonego miejsca w hierarchii – ważne, aby w jego oczach stać się osobą dominującą. Jeśli zwierzę uzna nas za kogoś, kto znajduje się „wyżej”, szybciej nam zaufa. Dla wierzchowca wysoka pozycja wiąże się także z tym, że będziemy w stanie zadbać o jego bezpieczeństwo. Pierwsze wrażenie odgrywa znamienną rolę, ponieważ bardzo ciężko jest zmienić uzyskaną w oczach konia rangę.

Czy konia można karmić z ręki?

Niektórzy jeźdźcy nie zdają sobie sprawy z tego, jak z pozoru błahe czynności mogą wpływać na zachowanie konia. Wiele osób ma problem z powstrzymaniem się przed dokarmianiem wierzchowca z ręki, podając mu kolejne smakołyki. Tymczasem w ten sposób dajemy zwierzęciu jasny sygnał, że to my jesteśmy stroną podporządkowującą się. Zwierzę traci do nas szacunek i staje się obojętne wobec naszych wymagań. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z tej formy dokarmiania. Na podawanie frykasów z ręki możemy sobie pozwolić dopiero wtedy, gdy wyrobimy sobie odpowiednią pozycję w świadomości wierzchowca. Wówczas relacja jeździec-koń nie zostanie zachwiana, a dokarmianie zwierzęcia nie stanie się dla niego sygnałem naszej słabości.

Opieka nad koniem - bądź wstrzemięźliwy w ruchach

Nerwowe ruchy nie są wskazane w pobliżu konia, ale aby dobrze go wychować, należy także zachować wstrzemięźliwość podczas czynności pielęgnacyjnych. Jeśli szczotkujemy wierzchowca, nie powinniśmy przesuwać się do kolejnych obszarów ciała, tylko musimy skłonić zwierzę do wykonania odpowiednich ruchów. Kluczową zasadą jest, aby maksymalnie zmniejszyć swoją aktywność i nie dopuścić do przepychania się konia w nasz rewir. Gdy zwierzę będzie nieposłuszne, najlepiej delikatnie klepnąć je bacikiem, zachowując kontakt wzrokowy. W wychowaniu pomocne jest również prawidłowe artykułowanie poleceń. Komendy typu „cofnij” należy wypowiadać odpowiednio energicznie, dodatkowo akcentując nasze zdecydowanie mową ciała.

 

Wychowanie konia nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z wierzchowcami. Warto podkreślić, że zwierzęta różnią się między sobą usposobieniem, dlatego należy liczyć się z możliwością oswajania również bardziej zbuntowanego pupila.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium