Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Jak zadbać o komfort jazdy konnej? 0
Jak zadbać o komfort jazdy konnej?

Jazda konna to wyjątkowy sport, w którym dąży się do osiągnięcia jak największej harmonii zwierzęcia z jeźdźcem. Należy pamiętać, że im większa wygoda sportowca, tym łatwiej będzie mu to porozumienie odnaleźć. Odpowiednio dobrane siodło, wysokiej jakości ogłowie, a także dopasowane do indywidualnych cech danego zwierzęcia popręg i czaprak zwiększą efektywność każdego treningu i uczynią go przyjemniejszym. A jak wiadomo — im lepsze ćwiczenia, tym lepsze wyniki sportowe!

Niezbędny sprzęt każdego jeźdźca - siodło

Siodło to element, bez którego jazda konna przestaje być tak przyjemna. Oczywiście, tak zwana „jazda na oklep” jest zalecana w treningu młodych jeźdźców, gdyż wyrabia poczucie równowagi oraz odwagę, jednak strzemiona i podpórki pod kolanami to pomoce, które podczas intensywnych treningów okazują się wręcz niezbędne. Siedziska siodeł występują w różnych rozmiarach, jeździec zaś powinien dokładnie sprawdzić oraz wybrać odpowiednią długość specjalnie na swoje potrzeby. Dodatkowo nie można zapomnieć o różnych rodzajach siodeł, gdyż każdy z nich nadaje się lepiej do innej dyscypliny sportów hippicznych. Sportowiec wybierający nowy sprzęt musi więc wybierać pomiędzy ujeżdżeniem, skokami lub jazdą westernową. Każda z tych dziedzin posiada inaczej zbudowane siodła, które pomagają osiągać lepsze wyniki. Przed zakupem trzeba pamiętać o najważniejszym. Chodzi mianowicie o dopasowanie rozstawu „ławek” w siodle do budowy ciała naszego wierzchowca. Większość firm oferuje przymiarki produktów ze swojej oferty, dzięki czemu można łatwo uniknąć zakupienia siodła, które z czasem zacznie boleśnie obcierać skórę naszego zwierzęcia.

Daw Mag siodło skokowe Butte

Zabezpieczenie siodła — popręg

Najprościej mówiąc, popręg jest pasem, który utrzymuje siodło na grzbiecie konia. Aby ustabilizować pozycję jeźdźca i zapewnić mu bezpieczeństwo, pasek ten dość często należy mocno zapinać. Oznacza to, że wywierając duży nacisk na ciało konia, może bardzo szybko wywołać ból, a nawet uszkodzić skórę zwierzęcia. Jeździec musi więc pamiętać o tym, że używany przez niego popręg powinien być zawsze najwyższej jakości! Pomijając długość paska, która zależy od gabarytów wierzchowca, należy zawsze sprawdzić jego miękkość i czy jest on wystarczająco gładki od strony, po której styka się z ciałem zwierzęcia. Popręg, który zdążył się wystrzępić, powinien być natychmiast wymieniony! Warto też dodać, że niektóre pasy posiadają specjalne sprzączki i metalowe elementy, które pozwalają na przypięcie do nich dodatkowych pomocy, co zawsze zwiększa możliwości urozmaicenia treningów z koniem.

Bezpośredni kontakt z koniem - ogłowie

Ogłowie to pośrednik między jeźdźcem a pyskiem jego wierzchowca. Oznacza to, że właśnie poprzez ten element sprzętu sportowiec komunikuje się z koniem, karze go lub nagradza. Warto więc pamiętać o odpowiednim dobraniu rozmiaru każdego paska w ogłowiu, które w innym przypadku może sprawiać zwierzęciu ból. Nie można zapomnieć też o wędzidle. Ten metalowy element znajduje się bezpośrednio między końskimi zębami. Zbyt małe lub zbyt duże wyklucza jakąkolwiek współpracę z wierzchowcem, sprawiając mu bezustanny ból. Bezwzględnie więc każdy jeździec musi dokładnie dobrać rozmiar i budowę tego elementu do potrzeb i budowy swojego konia.

Horka wędzidło Apple oliwkowe

Ochrona przed obtarciami - czaprak

Czaprak lub potnik, to element końskiego rzędu, który znajduje się najbliżej skóry zwierzęcia. Dla wyjaśnienia jest to materiałowa podkładka umieszczona pod siodłem. Jej zadaniem jest uchronienie konia przed bolesnymi obtarciami i dyskomfortem związanym z naciskiem skórzanych ławek wspomnianego sprzętu. Oczywiście na rynku znajduje się cała gama różnorodnych potników. Jeździec może wyposażyć się w czaprak z jego inicjałami, w barwach moro czy z ulubionym superbohaterem. Dla rekonstruktorów historycznych oraz miłośników tradycji przygotowane potniki skórzane podszyte filcem. Co ciekawe, ten rodzaj sprzętu był już wykorzystywany przez kawalerię na samym początku XX. wieku! Ważne, aby wybrany czaprak nie okazał się zbyt cienki, gdyż wtedy przestanie spełniać swoją funkcję. W okresie letnim trzeba także pamiętać, że za gruby materiał wykonania podkładki będzie powodował nadmierne pocenie się rozgrzanego zwierzęcia. Pamiętajmy też, że przetarty, a nawet dziurawy czaprak przestaje spełniać swoją funkcję! Na szczęście jest to dosyć tani element rzędu końskiego, więc można często go wymieniać bez poważnego ciosu dla portfela. Co więcej, wymiana potnika na nowy za każdym razem zapewnia naszej jeździeckiej „stylówce” powiew świeżości!Daw-Mag czaprak filcowy poszyty skórą żołnierski

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium