Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Jak znaleźć sprowadzonego i zaufanego rymarza? 0
Jak znaleźć sprowadzonego i zaufanego rymarza?

Rymarz to zawód, który ostatnio pozostaje trochę zapomniany. Wszystko przez to, że maszyny i nowoczesna technologia wyparły już trochę pracę rzemieślniczą. Rymarz jest mistrzem zajmującym się wytwarzaniem i naprawą uprzęży konnych, siodeł i innych elementów rzędu końskiego. Jak znaleźć sprawdzonego rymarza? Sprawdź!

Rymarz – dlaczego to już zapomniany zawód?

Bez wątpienia rymarstwo to jeden z zanikających zawodów rzemieślniczych. Nic więc dziwnego, że znalezienie zaufanego rymarza może wydawać się rzeczą niemożliwą. Spójrzmy prawdzie w oczy, kiedy konie stanowiły siłę pociągową, wykorzystywane były w rolnictwie i transporcie, zapotrzebowanie na usługi rymarskie było dużo. Wraz z rewolucją przemysłową, rola konia w życiu człowieka znacznie zmalała. Dzisiaj zwierzęta te kojarzone są przede wszystkim z turystyką konną i jeździectwem. Usługi rymarskie świadczone są już na znacznie mniejszą skalę. Dzisiaj ich odbiorcami są głównie stadniny końskie oraz szkoły nauki jazdy konnej.

Jak pracuje rymarz?

Wbrew pozorom rymarstwo również przeżyło ogromne zmiany technologiczne. Pierwotnie praktycznie wszystkie prace rymarz wykonywał ręcznie. Dzisiaj, niektóre procesy produkcyjne zastąpiły maszyny. Współczesny rzemieślnik używa ich przede wszystkim do mechanicznego zszywania poszczególnych elementów siodła czy innych akcesoriów do jazdy konnej. Resztę prac w miarę możliwości wykonuje własnoręcznie. Narzędzia do obróbki skóry i przygotowania poszczególnych elementów, jak: dziurkacze, młotki, wycinaki, kowadełka, noże, nożyczki, szydła, igły rymarskie, różne rodzaje cęgów i szczypiec są nieodłącznym elementem jego codziennej pracy.

Rymarz najczęściej pracuje nad wykonaniem niepowtarzalnego siodła. Niepowtarzalnego, bo dopasowane zarówno do jeźdźca, jak i konia. A to wcale nie łatwe zadanie. Zrobienie dobrego i wytrzymałego siodła od postaw zajmuje niekiedy długie godziny wyczerpującej pracy. Równie dużej precyzji wymaga ręczna produkcja chomąta, składa się on ze złożonych ze sobą łukowatych, drewnianych lub metalowych kleszczyn oraz przymocowanego do nich skórzanego lub filcowego miękkiego podkładu. Taka budowa wymaga od rymarza dużej precyzji pracy. Rzemieślnik zajmuje się również produkcją: batów, czapraków, kantar, lejców, popręgów, strzemion, uzd, wędzideł oraz innych akcesoriów skórzanych.

Jakie cechy powinien posiadać współczesny rymarz?

Praca rymarza jest niezwykle żmudna, ale też i satysfakcjonująca. Prawdziwy rymarz pracuje z pasją. Stawia na fachowe rzemiosło, a nie masową produkcję. Jego wyroby są unikalne, niepowtarzalne. Poza zamiłowaniem do rymarstwa kandydat na rzemieślnika powinien posiadać takie cechy charakteru, jak: dokładność, cierpliwość i przede wszystkim zmysł estetyczny oraz zdolności manualne. Ważny jest również talent. Ręcznie wykonywana praca na zamówienie klienta wymaga od fachowca umiejętności oceny jakości materiałów, z którymi przyjdzie mu pracować. Rymarstwo polega bowiem nie tylko na produkcji, ale często i naprawie elementów rzędu końskiego.

Prawdziwemu rzemieślnikowi nic nie daje takie satysfakcji jak rymarstwo. Poznań to właściwie jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie ten typ rzemiosła cieszy się popularnością nie tylko klientów, ale i samych czeladników.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium