Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Jakie są rodzaje chodów konia? 0
Jakie są rodzaje chodów konia?

Koń porusza się na wiele sposobów. W zależności od prędkości, jaką rozwija, mówi się, że galopuje, stępuje bądź cwałuje. Każdy początkujący jeździec powinien się zapoznać z typami chodów konia. Ułatwi mu to znacznie komunikację z wierzchowcem i podpowie, jak powinien zachować się w siodle.

Chód konia – co to takiego?

Chód konia to nic innego jak sposób jego poruszania się. Zależy od dwóch zasadniczych czynników: prędkości ruchu oraz kolejności stawiania kopyt na ziemi. Wyróżnia się cztery podstawowe typy chodu: stęp, cwał, galop i kłus. Oprócz nich istnieją jeszcze przynajmniej trzy rodzaje chodów. Są one jednak znacznie rzadziej spotykane, ponieważ nie należą do naturalnych sposobów poruszania się konia. Zostały wyuczone na potrzeby człowieka. Zalicza się do nich: dwutaktowy inochód, trucht oraz amblemiędzy stępem a inochodem.

Stęp i cwał

Stęp jest najwolniejszym, czterotaktowym rodzajem chodu konia. Oznacza to, że przynajmniej dwa końskie kopyta dotykają podłoża w jednym czasie. Wyróżnia się cztery typy stępa: zebrany, swobodny, wyciągnięty, pośredni. Prędkość tego chodu wynosi zaledwie 100 m/min. W stępie zebranym wierzchowiec stawia krótkie kroki, a zgięcia jego stawów są wyraźnie widoczne. Stęp swobodny pozwala zwierzęciu kroczyć swobodnie i odpocząć. Ważne, by wówczas wodze pozostawały luźno, by dać mu wyraźny sygnał, że może teraz zwolnić. Z kolei w stępie wyciągniętym koń wykonuje bardzo duże kroki, a jego ciało w charakterystyczny sposób się wyciąga. Stęp pośredni jest powolny, ale koń powinien kroczyć energicznie.

Cwał to dla odmiany najszybszy pośród rodzajów końskiego chodu. W zasadzie jest rodzajem galopu i składa się z czterech taktów. Koń stawia nogi w kolejności: lewa tylna, prawa tylna, lewa przednia, prawa przednia. Oznacza to, że w pewnym momencie na podłożu nie znajduje się żadna noga wierzchowca. Moment ten nazywa się fazą lotu. Wówczas zwierzę osiąga prędkość ok. 50-60 km/h. Ważne, by w takiej sytuacji jeździec odciążył grzbiet konia i przyjął pozycję w półprzysiadzie.

Galop i kłus

Kłus i galop to dwa pośrednie chody konia. Kłus jest szybszy od stępu, ale wciąż wolniejszy od galopu. Składa się z dwóch taktów – dwie kończyny po przekątnej odbijają się od podłoża, a dwie pozostałe pozostają uniesione. Wyróżnia się kłus: roboczy, pośredni, zebrany oraz wyciągnięty. Roboczy nie stanowi właściwie żadnego wysiłku dla zwierzęcia. Jest bardzo naturalny. W kłusie pośrednim jego sylwetka pozostaje już nieco bardziej wyciągnięta. Podczas kłusu zebranego koń musi ruszać się żwawo, stawiać krótkie kroki i jednocześnie mocno uginać stawy. Kłus wyciągnięty oznacza, że koń ma za zadanie stawiać maksymalnie długie kroki, przez co jego sylwetka znacznie się wyciąga.

Kiedy koń galopuje, stawia najpierw nogę tylną, potem dwie nogi po przekątnej, a następnie przednią prowadzącą. Właśnie dlatego galop nazywana się trzytaktowym chodem. W zależności do tego, która para kończyn jako pierwsza wysunie się do przodu, wyróżnia się chód na lewą bądź prawą stronę. Galop może być: roboczy, pośredni, zebrany oraz wyciągnięty. Pierwszy z nich jest rytmiczny i równomierny. W pośrednim tzw. foule (pojedyncze skoki) są wyciągnięte, a głowa i szyja lekko pochylone ku ziemi. W galopie zebranym prędkość zwierzęcia może osiągnąć ok. 550 m/min. Z kolei podczas galopu wyciągniętego foule są najbardziej wyciągnięte, a szyja opuszczona. Koń rozwija prędkość coraz bardziej.

Pamiętaj, że podczas ćwiczeń z koniem najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i Twojego zwierzęcia. Dlatego zawsze zadbaj m.in. o dobre przymocowanie siodła. Stosuj tylko sprawdzone popręgi z miękkiej wyściółki dla maksymalnego komfortu konia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium