Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Jazda konno - fakty i mity 0
Jazda konno - fakty i mity

Niektóre mity na temat jeździectwa wciąż bardzo mocną tkwią w naszej świadomości. Warto skonfrontować je z rzeczywistością i przekonać się, czy rzeczywiście ten sport wiąże się z wysokim ryzykiem kontuzji i z kosztownymi wydatkami.

Jazda konno – tylko dla bogatych

Wielu z nas błędnie uważa jeździectwo za elitarną dyscyplinę sportu, na którą mogą sobie pozwolić wyłącznie majętne osoby. Co prawda profesjonalny sprzęt do jazdy konnej jest kosztowny, ale nie trzeba decydować się na jego zakup, aby w pełni oddać się swojej pasji. W rzeczywistości osoby początkujące muszą posiadać jedynie kask, ale nawet tego wydatku można uniknąć – wystarczy zdecydować się na wypożyczenie stosownego zabezpieczenia w wybranej stajni. Wysokiej jakości bryczesy, ochraniacze na nogi, rękawiczki i sztyblety nie są obowiązkowe na początkowym etapie jazdy. Świetną alternatywą będą przylegające do nóg leginsy oraz sportowe obuwie bez wiązania. Gdy jeździectwo stanie się dla nas prawdziwą pasją, możemy zdecydować się na zakup bardziej profesjonalnego wyposażenia. Na szczęście również w przypadku takich elementów jak kamizelki, sztyblety czy czapsy, istnieje możliwość nabycia sprzętu używanego w znacznie niższej cenie. Znamiennym wydatkiem są koszty związane z ceną samej jazdy. Aby zaoszczędzić, warto zdecydować się na wolontariat w stajni (najczęściej ograniczający się do pracy przy zwierzętach), w ramach którego nie tylko przebywamy z koniem, ale także możemy skorzystać z darmowej jazdy konnej.

Wysokie ryzyko kontuzji

Niektórzy rezygnują z jazdy konnej, ponieważ obawiają się bolesnych upadków. Tymczasem wcale nie są one tak częste – znamiennie świadczą o tym opinie doświadczonych jeźdźców, którzy podkreślają, że w przeciągu parunastu lat zaledwie kilka razy zaliczyli niegroźne upadki. Warto zwrócić uwagę na specyfikę jazdy rekreacyjnej. Poruszanie się po polnych i lekkich ścieżkach skutkuje upadkiem na miękkie podłoże, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Co więcej, nie można się do niego przygotować – spadamy z konia niespodziewanie, dzięki czemu nasze ciało przyjmuje bezpieczną pozycję. Przy przestrzeganiu ogólnych zasad obchodzenia się ze zwierzęciem ograniczymy ryzyko upadku do minimum.

 

Koń może być niebezpieczny

 

Nierzadko powodem rezygnacji z jazdy konnej jest strach przed kontaktem z koniem. Wielu ludzi uważa, że są to zwierzęta niebezpieczne, które łatwo można sprowokować do kopnięcia. Nic bardziej mylnego – wystarczy nauczyć się obchodzenia z nimi i poznać podstawy psychologii. Należy pamiętać, aby nie podchodzić do konia od strony zadu – jedynie wówczas zwierzę może kopnąć w samoobronie, ponieważ nie zauważy nas, myląc na przykład ze zbliżającym się drapieżnikiem.

 

Warto samemu przekonać się, jak niewiele prawdy tkwi w najczęściej powtarzanych mitach na temat jazdy konnej. Ta pasjonująca dyscyplina sportowa wcale nie musi być kosztowna, a obcowanie ze zwierzęciem jest wspaniałym przeżyciem i nie wiąże się z niebezpieczeństwem. Mitem należy także uznać twierdzenie, że jazda konna to sport kontuzjogenny.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium