Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Jazda konno po drogach publicznych - czy to możliwe? 0
Jazda konno po drogach publicznych - czy to możliwe?

Wielu amatorów jeździectwa chciałoby realizować swoją pasję nie tylko po ściśle wyznaczonych trasach, ale także na drogach publicznych. W świetle obowiązujących przepisów jest to możliwe, jednakże trzeba pamiętać o spełnieniu określonych wymogów.

Kiedy i jak można jeździć konno po drodze publicznej?

Doświadczeni jeźdźcy doskonale wiedzą, że nie zawsze mogą dotrzeć do celu, poruszając się wyłącznie po trasach przeznaczonych do jazdy konnej. Jeśli zatem w pobliżu nie ma alternatywnego wyboru, mają prawo skorzystać z drogi publicznej. Zakaz jazdy wierzchem obejmuje autostrady, drogi ekspresowe i międzynarodowe, natomiast możliwe jest poruszanie się po drogach krajowych i wojewódzkich. Warto zastanowić się, jak prawidłowo powinna ona przebiegać. Konno można jeździć poboczem, a dokładniej – jego prawą stroną. Nie wszystkie drogi go posiadają, dlatego w wyjątkowych przypadkach jeźdźcy poruszają się bezpośrednio po jezdni. Ma to miejsce również w sytuacji, gdy zamiast pobocza znajduje się chodnik lub pozostaje ono zajęte przez innych uczestników ruchu. Przepisy uwzględniają także kwestię wieku jeźdźca. Osoby poruszające się po drogach twardych muszą posiadać przy sobie dokument potwierdzający ukończenie 17. roku życia. Dodatkowe uprawnienia nie są konieczne. Chociaż przepisy tego nie normują, warto pamiętać o elementach odblaskowych, aby zadbać o lepszą widoczność wśród innych uczestników ruchu.

Jazda wierzchem po drogach publicznych – o czym należy pamiętać?

W niektórych przypadkach obowiązujące przepisy zabraniają poruszania się wierzchem po drogach publicznych. Nie można jeździć konno między innymi przy niedostatecznej widoczności (wówczas alternatywą są drogi gruntowe). W praktyce oznacza to zakaz poruszania się po drogach publicznych od zmierzchu do świtu oraz w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak mgły czy intensywne opady. Jeździec powinien pamiętać o odpowiednim poinformowaniu pozostałych uczestników ruchu o zmianie kierunku poruszania się. W tym celu wystarczy wskazać kierunek gestem ręki – w taki sam sposób, jak robią to rowerzyści. Należy także pamiętać o utrzymaniu czystości na drodze. Niedopuszczalne jest pozostawienie na jej powierzchni zwierzęcych odchodów. Taka forma zanieczyszczeń to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Odchody konia mogą doprowadzić do poślizgu, nawet przy idealnych warunkach atmosferycznych. Sprzątanie po zwierzęciu jest koniecznością, a w przypadku zaniedbania musimy liczyć się z mandatem w wysokości nawet 1500 zł. Jeźdźcy poruszający się po drogach publicznych najczęściej korzystają z praktycznych worków, które mocuje się na koniach. Takie zabezpieczenie świetnie chroni jezdnię przed przypadkowym zabrudzeniem.

 

Jazda konno po drogach publicznych to doskonała alternatywa dla osób, które preferują dalsze wyprawy lub kilkudniowe rajdy. Przed wyprawą warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium