Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Kaletnictwo – wszystko co chciałbyś wiedzieć 0
Kaletnictwo – wszystko co chciałbyś wiedzieć

Dzisiaj, kiedy rynek zalewają produkty wytwarzane na masową skalę w krajach azjatyckich, szczególnie dużą rolę odgrywają wykonywane ręcznie, niepowtarzalne i oryginalne wyroby skórzane. Po wielu latach zapomnienia kaletnictwo wraca więc do łask. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej niezwykłej profesji!

Kaletnictwo, jak to się zaczęło?

Kaletnictwo ma bardzo długą historię. Jego początki datuje się na okres średniowiecza. Na ziemiach polskich pojawiło się w XIV wieku i aż do przełomu XIX i XX, kiedy to doszło do rewolucji technicznej, było jedyną formą wytwórczości galanterii skórzanej. Pierwsze cechy kaletnicze powstały w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Toruniu oraz Elblągu. Skupiały one wokół siebie kilkadziesiąt zakładów, w których wytwarzano buty, szaty, broń, biżuterie, a nawet meble. Zawód kaletnika niewiele zmieniał się aż do końca XIX wieku. Mimo to cieszył się dość dużą popularnością jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. W 1989 roku zakłady kaletnicze stały się prawdziwą rzadkością.

A jak jest dzisiaj?

Dzisiaj kaletnictwo zajmuje się przede wszystkim wytwarzaniem produktów unikatowych i wszelkiego rodzaju naprawami galanterii skórzanej. Pomimo dużego postępu technologicznego większość prac wciąż wykonywanych jest ręcznie. Od przygotowania projektu do wykończenia już gotowego produktu. Jedynie niektóre etapy produkcji zostały zastąpione maszynami. Są to głównie procesy związane z szyciem, jak np. stebnowanie, za które odpowiedzialne są doświadczone szwaczki.

Chociaż zwolenników ręcznie wytwarzanej galanterii skórzanej jest dzisiaj wielu, to niestety do wymierających zawodów należy właśnie kaletnik. Poznań to jedno z miejsc, gdzie profesja ta nie została jeszcze zapomniana, zaś najlepiej rozwiniętym regionem kaletniczym wciąż pozostała Małopolska.

Powrót mody na wyroby handmade

Kaletnictwo ma wciąż spory potencjał. Coraz częściej określa się je mianem nowoczesnego rękodzieła. Obecnie prawie każdy ma coś ze skóry naturalnej. Portfele, etui na telefony, kurtki, paski, a nawet buty wytwarzane ręcznie, z unikatowym obszyciem, tłoczeniem i innymi ozdobami są coraz częściej zamawiane u kaletników. To sprawia, że przed współczesnym kaletnictwem otwiera się wiele dróg. Rzemieślnicy mogą czerpać inspiracje ze zmieniających się trendów i tworzyć naprawdę niepowtarzalne oraz nietypowe wzory. Ostatnim hitem w kaletnictwie są skórzane podkłady na biurka, ręcznie zdobione, z tłoczonym logotypem, praktyczne organizery, oprawy do ksiąg pamiątkowych z personalizacją, do tego nigdy niewychodzące z mody damskie torebki. Coraz większą popularnością cieszą się również skórzane akcesoria jeździeckie, które naprawiane i konserwowane są właśnie przez kaletników.

Kaletnictwo jest nieco zapomnianą formą rzemiosła, a kaletnik nieocenionym artystą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak dużą metamorfozę przeszedł ów zawód. Dzięki rozwojowi technologicznemu współczesny kaletnik pracuje nieco inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. A ręcznie robione torebki, teczki, sakiewki, paski i portfele to wciąż prawdziwy rarytas dla wielu osób.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium