Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Kilka słów o poskramianiu konia, czyli do czego nam dutka 0
Kilka słów o poskramianiu konia, czyli do czego nam dutka

W niektórych sytuacjach poskromienie konia jest jedynym sposobem na wymuszenie posłuszeństwa. Dzięki odpowiednim akcesoriom jeździeckim z łatwością można zadbać o właściwe zachowanie wierzchowca. Niektóre z nich mają za zadanie poprawić komunikację na linii zwierzę-jeździec, a inne skutecznie odciągają uwagę konia od badań weterynaryjnych lub innych nieprzyjemnych dla niego czynności.

Poskramianie konia – o czym należy pamiętać?

W wyborze konkretnych akcesoriów do poskramiania wierzchowca należy kierować się przede wszystkim jego bezpieczeństwem i komfortem. Producenci oferują szereg niezbędnych pomocy, które okażą się niezastąpione zarówno podczas czynności pielęgnacyjnych, jak i podczas konkretnych dyscyplin jeździeckich. Do tego drugiego grona można zaliczyć wędzidła pomagające w utrzymaniu właściwej komunikacji pomiędzy jeźdźcem a zwierzęciem. Bardziej doświadczone osoby mogą sięgnąć po warianty niełamane, natomiast początkujący powinni wybrać łamane odpowiedniki. Dzięki wędzidłom uda się skutecznie przytrzymać zwierzę, co jest szczególnie ważne między innymi podczas badań weterynaryjnych. Nie są to akcesoria nakierowane na typowo siłowe poskramianie konia, dlatego wierzchowiec poddaje się im bez większych trudności. Tego typu akcesoria należy dobierać do charakteru wykonywanych czynności. W przypadku konieczności odwrócenia uwagi zwierzęcia lepszym wyborem będzie dutka.

 

Funkcjonalna dutka dla konia – jak jej używać?

Pierwszym wariantem dutki jest jej ręczny odpowiednik. Wykonuje się ją przy pomocy jednego prostego ruchu. Może ona polegać na przytrzymaniu luźniejszej fałdy skóry u dołu szyi wierzchowca. Inna wersja odnosi się do przytrzymania i nakierowania górnej wargi zwierzęcia. Alternatywą jest złapanie w pięść ucha i, analogicznie, właściwe przekierowanie konia. Warto także zdecydować się na zastosowanie konkretnych akcesoriów, takich jak drewniana dutka. Zakłada się ją na górną wargę bądź ucho zwierzęcia. Poskramianie konia przy wyborze pierwszego ze sposobów może trwać maksymalnie pół godziny, a w drugim przypadku – do 10 minut. Dzięki dutce wierzchowiec zapomina o trwającym badaniu weterynaryjnym lub czynności pielęgnacyjnej, a jego uwaga skupia się na odczuwanych bodźcach. Wielu doświadczonych jeźdźców podkreśla, że w przypadku założenia jej na wardze dodatkowym atutem jest efekt odprężenia zwierzęcia. Drewniana dutka nie jest trudna w użyciu, ale należy pamiętać o zachowaniu zalecanego czasu stosowania. Zbyt długie przetrzymywanie tego typu akcesoriów może skutkować poważnymi dolegliwościami skórnymi.

 

Każdy jeździec opiekujący się swoim wierzchowcem powinien nauczyć się podstawowych zasad poskramiania konia. Dzięki kilku ruchom lub zastosowaniu funkcjonalnych akcesoriów można zadbać o własne bezpieczeństwo podczas przeprowadzania zabiegów higienicznych albo w przypadku asystowania przy leczeniu weterynaryjnym. Drewniane dutki cieszą się dużą popularnością wśród doświadczonych jeźdźców, którzy starają się maksymalnie skrócić czas ich stosowania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium