Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Krótka historia jeździectwa 0
Krótka historia jeździectwa

Jeździectwo to sport z duszą, tradycją i długą historią. Kiedy nasi przodkowie po raz pierwszy dosiedli koni, nie przypuszczali, że zwierzęta te będą odgrywały tak ogromną rolę w naszym życiu. Dzisiaj co prawda „dosiadać wierzchowca” oznacza zgoła coś innego, niż 500 lat temu, ale jedno się nie zmieniło – jeździectwo to wciąż klasa sama w sobie.

Jeździectwo – jak to się zaczęło?

Konie towarzyszyły naszym przodkom od niepamiętnych czasów. Początkowo służyły im jako podstawowy środek transportu, później pomagały przy pracach w polu, a wraz z wynalezieniem koła ich rola zmieniła się do roli zwierząt pociągowych. Silne, wytrzymałe i przede wszystkim szybkie wierzchowce były dla nas ludzi świetnymi towarzyszami. Przyjaźń między końmi, a ich jeźdźcami doprowadziła do powstania pierwszej Akademii Jeździeckiej, w której lekcji udzielali słynni mistrzowie tamtych czasów. Akademia ta powstała w 1134 roku w Neapolu.

Wówczas preferowano jazdę na koniu zupełnie podporządkowanym. Jeździec siedział głęboko w siodle i stosował przy tym ostre kiełzna. Przez wiele lat wierzchowce uważane były za zwierzęta, które powinny dać się zupełnie zniewolić ludziom. Z tego względu traktowano je bardzo ostro, a nieposłuszne zwierzęta nagminnie karano. Zmieniło się to dopiero w 1625 roku, kiedy Antoine de Pluvinel jako element szkolenia koni wprowadził ćwiczenia gimnastyczne, mające zwiększyć zwinność oraz giętkość zwierząt.

Najważniejsze momenty w polskim jeździectwie

W Polsce jeździectwo wiązało się początkowo z ćwiczeniami wojennymi i musztrą. Jazda w Polsce była doskonała i aż do XVIII wieku uważano ją za wzór dla oddziałów konnych z całej Europy. Natomiast jeździectwo jako sport w naszym kraju zyskało popularność dopiero w okresie międzywojennym. Wówczas polska szkoła jeździecka zaczęła tworzyć swoje oddziały, korzystając z pomocy jeźdźców wysokiej klasy, wyszkolonych m. in. w najsłynniejszej w tamtych czasach szkole jeździeckiej w Wiedniu.

Na ziemiach polskich pierwszy obóz szkoleniowy powstał w 1920 roku w Grudziądzu, który później przerodził się w Centrum Wyszkolenia Kawalerii, a później stał centrum kształcenia polskiego jeździectwa. Aż do wybuchu II wojny światowej adepci szkoły jeździeckiej zaprzęgali w siodła najlepsze wierzchowce, osiągając wysokie noty w zawodach w całej Europie, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Wojna na długo zahamowała rozwój polskiego sportu konnego. Dopiero po kilkunastu latach zaczęły powstawać kluby i sekcje jeździeckie. Dzisiaj szacuje się, że w Polsce konno jeździ około 300 tysięcy osób.

Rymarstwo a jeździectwo – dlaczego są nierozłączne?

W jeździe konnej, tuż za umiejętnościami jeźdźca i samego zwierzęcia, najważniejszy jest dobry sprzęt jeździecki. Siodła, ogłowia, kiełzna, a nawet buty do jazdy konnej to akcesoria, bez których żaden szanujący się jeździec nie dosiada konia. By jazda była przyjemna, a przede wszystkim bezpieczna powinny one być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Odpowiednio konserwowane skórzane siodła mogą posłużyć Ci nawet przez wiele lat. Co w sytuacji, gdy skóra wymaga naprawy? Wtedy do gry wkracza rymarz. Czarodziej, który specjalizuje się nie tylko w doborze siodeł, ale potrafi je naprawić i tak przerobić, by były idealnie dopasowane do Twoich preferencji.

Jeździectwo to sport, do którego nie trzeba zachęcać nikogo, kto chociaż raz spróbował jazdy konnej. Jak pokazuje historia, człowiek i koń to niezniszczalny duet i nie straszne mu żadne przeszkody!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium