Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Lonżowanie konia krok po kroku 0
Lonżowanie konia krok po kroku

W treningu nakierowanym na wzmocnienie relacji pomiędzy koniem a jeźdźcem szczególną rolę odgrywa lonżowanie. Może ono być zamiennikiem dla tradycyjnej jazdy, pomagając w wyszkoleniu wierzchowca. Dzięki nowoczesnym akcesoriom lonżowanie konia nie jest trudne, nawet dla początkujących.

Lonżowanie konia – jakie teren będzie odpowiedni?

Szkoły jeździeckie udostępniają place, które świetnie nadają się do tego zadania. Najczęściej mają one prostokątny lub okrągły kształt, umożliwiając oprowadzanie wierzchowca po wyznaczonej linii. Lonża dla konia powinna być zadaniem, nad którym zwierzę może się całkowicie skupić. Z tego powodu warto zadbać o wyeliminowanie dodatkowych bodźców i wybranie lokalizacji z dala od zgiełku. Ważne jest właściwe podłoże placu. Przed rozpoczęciem treningu należy sprawdzić, czy nie ma na nim elementów, które mogłyby skaleczyć wierzchowca. W roli podłoża o optymalnej stabilności świetnie sprawdza się między innymi piasek kwarcowy – podkute zwierzę z łatwością stawia na nim stabilne kroki.

 

Akcesoria jeździeckie do lonżowania – jak wyposażyć konia?

Wiele osób zastanawia się jak lonżować konia, aby była to czynność komfortowa dla jeźdźcy i wierzchowca. Kluczową kwestią jest dostosowanie odpowiednich elementów wyposażenia. W ich wyborze należy kierować się doświadczeniem zwierzęcia, budową jego ciała, umiejętnościami osoby prowadzącej oraz planowanym stylem lonżowania. Dla przykładu, koń, który dopiero zdobywa pierwsze doświadczenia w kontakcie z jeźdźcem nie może posiadać zbyt wielu akcesoriów. Wśród obowiązkowych elementów warto wymienić kawecan, do którego przytwierdza się lonżę oraz wypinacze. Alternatywą stanie się specjalnie opracowany nachrapnik. Ważne jest także ogłowie z wędziskiem – trzeba wybrać model niekrępujący żucia. Na szczególną uwagę zasługuje wybór pasa do lonżowania. Idealny wariant pomoże zadbać o własne bezpieczeństwo, maksymalnie ułatwiając prowadzenie konia. Pas powinien charakteryzować się wytrzymałością, obecnością podszycia oraz odpowiednią liczbą kółek pozwalających na różne warianty aktywności. Do niego musimy dopasować strzemiona i wypinacze. Warto zwrócić uwagę na modele zabezpieczające przed otarciami – jeśli wybrany wariant nie posiada takich elementów, należy samodzielnie zadbać o podkładki zmniejszające ryzyko podrażnień. Lonżowanie konia przy pomocy pasa pomaga utrzymać prawidłową pozycję wierzchowca. W tej formie aktywności ważna jest także sama lonża wraz z batem. Nie można również zapominać o zapewnieniu zwierzęciu efektywnych ochraniaczy na nogi. W tej roli świetnie sprawdzają się standardowe owijki, które zabezpieczają kończyny podczas treningów.

 

Wysokiej jakości lonża dla konia pomoże zadbać o jego komfort podczas różnych form aktywności. Warto jak najczęściej decydować się na tę postać treningu, aby umocnić swoją pozycję i kontakt z wierzchowcem. Lonżowanie jest niezastąpione w oswajaniu młodych zwierząt, które nie są jeszcze przygotowane do częstego ujeżdżania. Dzięki nowoczesnym akcesoriom przeprowadzanie treningu nie stanowi problemu dla początkujących jeźdźców.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium