Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Najpopularniejsze zawody konne 0
Najpopularniejsze zawody konne

Jeździectwo to sport, który cieszy się naprawdę dużą popularnością. Konie są towarzyszami ludzi już od ponad 3,5 tysiąca lat, ale jeździectwo jako sport zyskało na popularności znacznie później. Dzisiaj istnieje kilka dyscyplin, które są chętnie oglądane przez miłośników jazdy konnej na całym świecie. Poznaj najpopularniejsze zawody konne w Polsce!

Jeździectwo to sport z długą tradycją. Pierwsza szkółka jeździecka powstała w Neapolu w 1134 roku. Jazda konna przez ten czas bardzo się zmieniła, m.in. dlatego, że na pierwsze metody pracy z końmi skupiały się na karaniu zwierzęcia. Dzisiaj konie traktowane są jak równorzędni partnerzy w sporcie, a nad ich bezpieczeństwem czuwa Międzynarodowa Federacja Jeździecka.

Najpopularniejsze dyscypliny jeździeckie

Jeździectwo wyróżnia aż 7 dyscyplin. Są to: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, powożenie, Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (tzw. WKKW), western riding, woltyżerka i rajdy długodystansowe. Trzy pierwsze cieszą się największą popularnością, a także zaliczane są do dyscyplin olimpijskich. Ujeżdżanie to właściwie kwintesencja szyku oraz elegancji. Podczas takich zawodów swoje umiejętności prezentuje nie tylko jeździec, ale i dostojny koń, którego ruchy przywodzą na myśl taniec. Dla nieco bardziej dynamicznych koni stworzono skoki przez przeszkody. Są to najbardziej widowiskowe zawody konne, które wymagają opracowania strategii i precyzyjnej jazdy. Kluczową rolę odgrywa tutaj dopasowanie siodła, ale także partnerstwo oraz wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Powożenie z kolei jest jedną z najstarszych konkurencji jeździeckich, a polega na zaprzęganiu koni i powożeniu nimi.

4 wyścigi konne na 4 największych torach

Wyścigi konne polegają na współzawodnictwie jeźdźców ujeżdżających konie. Zawody odbywają się na torach wyścigowych, a konie ścigają się w galopie. Obecnie wyścigi konne w Polsce przeprowadzane są na czterech największych torach: w Warszawie, we Wrocławiu, w Sopocie oraz Buczkowie (małopolska). Tuż przed wybuchem II wojny światowej powstał Tor Wyścigów Konnych Służewiec, który do dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych i największych w kraju. Odbywają się tam m.in. gonitwy imienne, gonitwy dla koni czystej krwi arabskiej czy gonitwy dla 4-letnich i starszych koni.

Tor na wrocławskich Partynicach został oddany do użytku już w 1907 roku. Obecnie odbywają się na nim liczne gonitwy, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Hipodrom Sopot to tor z ponad stuletnią tradycją, na którym przeprowadzane się zawody, wyścigi i inne imprezy związane z jeździectwem, m.in.: zawody regionalne, wojewódzkie, a nawet krajowe, w sezonie zaś wyścigi konne. Najmniej popularny jest Tor Wyścigów Konnych w Buczkowie, nazywany również Krakowskim Torem. To pierwszy prywatny tor wyścigowy w Polsce o łącznej długości 1764 metrów.

Przegląd zawodów jeździeckich w Polsce

W Polsce odbywają się różne zawody jeździeckie, dla różnych grup wiekowych, lecz Polski Związek Jeździecki wyróżnia: Zawody Ogólnopolskie w Ujeżdżaniu, Zawody Regionalne w Ujeżdżaniu oraz Mistrzostwa Regionalne w Ujeżdżaniu, a także Zawody w Skokach przez Przeszkodę na każdym szczeblu oraz Driving Competition, Driving Competitio czy Mistrzostwa Amatorów. Zawody jeździeckie odbywają się w różnych częściach Polski, przeważnie w stadninach konnych. By móc je śledzić na bieżąco zainstaluj aplikację na swoim telefonie, która powiadomi Cię, jakie zawody odbywają się w Twojej okolicy w najbliższym czasie.

Jeździectwo to sport z charakterem. Warto się nim zainteresować. Nie tylko ze względu na ducha rywalizacji, ale przede wszystkim piękno zwierząt.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium