Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Ochwat u konia - przyczyny oraz sposoby leczenia 0
Ochwat u konia - przyczyny i sposoby leczenia

Ochwat jest chorobą kopyt, najczęściej obejmując przednią parę kończyn. Już przy wystąpieniu pierwszych symptomów ważne, aby rozpocząć leczenie. W skrajnych przypadkach brak odpowiednich działań może skutkować trwałą deformacją kopyta, a nawet śmiercią wierzchowca.

Jak wygląda ochwat u konia?

Początkowe objawy ochwatu są uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej zapalenie będzie widoczne w postaci miejscowego zniekształcenia puszki kopytowej. W przypadku chronicznej postaci choroby podeszwa kopyt staje się widocznie wybrzuszona. Charakterystyczne jest także złuszczanie się ich zewnętrznej części. Jeśli choroba zostanie za późno dostrzeżona, może wystąpić rozwarstwienie się tak zwanej puszki kopytowej. Następuje jej oderwanie w miejscu poniżej koronki. Stan zapalny można wyczuć także poprzez zmianę temperatury kończyn. W przypadku ochwatu kopyta stają się wyczuwalnie bardziej gorące.

Ochwat u konia – objawy

Schorzenie udaje się zdiagnozować nie tylko na podstawie samego wyglądu kopyt, ale także poprzez obserwację konia. Wierzchowiec zazwyczaj stara się unikać ruchu, ponieważ stawianie kolejnych kroków sprawia ból lub po prostu powoduje uczucie dyskomfortu. Charakterystyczne jest przestępowanie nogami, co z kolei wiąże się z niemożnością przyjęcia wygodnej pozycji. Warto podkreślić, że zapalenie najczęściej dotyczy przednich kopyt. Z tego powodu zwierzę próbuje znaleźć dla siebie dogodną pozycję, odciążając chore nogi. Zazwyczaj próbuje usiąść podobnie do psa, na zadzie. Znamiennym symptomem ochwatu jest powłóczenie kończynami. Taka forma poruszania się zostaje przyjęta przez konia, aby odciążyć przednią część objętych zapaleniem kopyt.

Najczęstsze przyczyny ochwatu u konia

Jedną z głównych przyczyn omawianego stanu zapalnego jest niewłaściwa dieta. Jeśli zwierzę na co dzień zjada znaczne ilości owsa lub jęczmienia, albo przyswaja za dużo cukrów, należy liczyć się z możliwością rozwinięcia się ochwatu. Prawdopodobieństwo pojawienia się stanu zapalnego kopyt zwiększa się, gdy niewłaściwa dieta zostaje połączona z brakiem ruchu. Mechaniczną przyczyną ochwatu okazuje się też częste poruszanie się wierzchowca po bardzo twardym podłożu. U klaczy choroba pojawia się również jako skutek komplikacji poporodowych. Inną przyczyną jest przeziębienie się wierzchowca – na przykład spowodowane przeciągiem lub przesadnym schładzaniem konia podczas upałów.

Ochwat u koni – leczenie

Skuteczne leczenie ochwatu u konia powinno być przeprowadzane pod okiem weterynarza. Najważniejsze jest, aby wyeliminować jego przyczynę, jeśli zapalenie zostało wywołane niewłaściwą dietą lub czynnikami mechanicznymi. Pomocne w łagodzeniu objawów jest schładzanie nóg konia, na przykład poprzez okłady z lodem. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu środków przeciwzapalnych.

Na koniec warto podkreślić, że leczenie ochwatu u koni obejmuje również czynności wykonywane przez kowala. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie strugania kopyt oraz zastosowanie odpowiednio wyprofilowanych podków korekcyjnych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium