Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Pielęgnacja sierści konia w zimie - jak o to zadbać? 0
Pielęgnacja sierści konia w zimie - jak o to zadbać?

Zimą sierść konia jest narażona na wyjątkowo niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Śnieg oraz mróz negatywnie wpływają na kondycję sierści. Na szczęście konie potrafią przystosować się do warunków atmosferycznych. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują Twojej troski – odpowiednia pielęgnacja pomoże zadbać o zdrową i lśniącą sierść pupila.

Regularne czyszczenie konia zimą – dlaczego jest ważne?

Każdy opiekun wierzchowca wie, że należy pamiętać o częstym czyszczeniu sierści, niezależnie od pory roku. Zimą jest to nieco trudniejsze z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nie tylko śnieg, ale i błoto pośniegowe osiadają na sierści. Ponadto, do pokrywy włosowej przylega kurz, który podczas minusowej temperatury staje się bardziej problematyczny w usuwaniu. Nawet jeśli wierzchowiec sprawia wrażenie bardzo brudnego, pod żadnym pozorem nie można zdecydować się na kąpiel. Zimą mogłaby ona doprowadzić do poważnych chorób, dodatkowo wychładzając organizm pupila. Podczas tej pory roku konie muszą zmagać się z przylegającym brudem, którego nie mogą się pozbyć w naturalny sposób. Zimowa aura nie pozwala na swobodne wytarzanie się na pastwisku umożliwiające usunięcie zanieczyszczeń. Brak trawy, która do tej pory była jednym z czynników czyszczących, nie jest jedynym problemem. Warto podkreślić, że wiele koni nie porzuca swoich przyzwyczajeń, tarzając się nawet na zmarzniętym błocie i roztapiającym się śniegu. Wystarczy kilka chwil, aby ich włosie szybko pokryło się trudnym do usunięcia błotem i kurzem. Jeśli nie zadbasz o regularne czyszczenie sierści, zwierzę straci naturalne zdolności do regulowania temperatury ciała. Posklejane włosy przestaną w efektywny sposób ogrzewać ciało, dlatego tak ważna jest jak najczęstsza pielęgnacja.

Parisol Zgrzebło gumowe.jpg

 

Jak usunąć brud z sierści konia?

Pierwszym etapem pielęgnacji sierści wierzchowca zimą musi być usunięcie zalegającego na pokrywie włosowej brudu oraz potu. W tym zadaniu niezastąpione okażą się zgrzebła. Najlepiej zdecydować się na model gumowy, prowadząc go od szyi w kierunku ogona. Delikatne ruchy będą dla konia relaksującym masażem, dzięki czemu nie będzie wyrywać się podczas czynności pielęgnacyjnych. Niezbędna okaże się także szczotka włosiana. Z jej pomocą dokładnie usuniesz nawet posklejane błoto. Warto podkreślić, że szczotkę można wykorzystać również do oczyszczania kończyn. Można sięgnąć po dodatkowe zgrzebło metalowe, które sprawdzi się przy usuwaniu zabrudzeń z włosia szczotki. Dzięki niemu nie będziesz rozcierał ściągniętego z konia brudu, a czyszczenie sierści szybko przyniesie odpowiednie rezultaty.

 

 

Pielęgnacja sierści konia w zimie polega przede wszystkim na trosce o utrzymanie jej termoregulacyjnych właściwości. O tej porze roku nie należy decydować się na strzyżenie wierzchowca – zbyt krótkie włosie mogłoby doprowadzić do wyziębienia. Warto podkreślić, że konie wykazują dobrą odporność nawet na znaczne przymrozki. W wyjątkowo zimne dni należy jednak zadbać o ich dodatkowe ogrzanie, sięgając na przykład po derkę z ociepleniem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium