Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Podkowy - dlaczego są tak ważne? 0
Podkowy - dlaczego są tak ważne?

Opiekunowie koni stają przed trudnym dylematem – czy należy podkuwać zwierzę, czy lepiej nie naruszać naturalnej powierzchni kopyta? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od kondycji zdrowotnej wierzchowca i jego trybu życia. Każdy właściciel konia powinien wiedzieć, jaką rolę pełnią podkowy i kiedy ich zastosowanie będzie obowiązkowe.

Ochrona podeszwy kopyta

Niewątpliwie jedną z głównych funkcji stosowania podków jest zabezpieczenie podeszwy kopyta. Chociaż tak zwana puszka kopytowa charakteryzuje się zwartą i twardą strukturą, powierzchnia piętek stanie się już bardziej skłonna do uszkodzeń. Dziko żyjące zwierzęta nie wymagają kucia, ponieważ poruszają się po naturalnym podłożu. Nie są również poddawane dodatkowemu obciążeniu, jakim jest jeździec na grzbiecie. Chociażby z tego powodu należy pamiętać o regularnym podkuwaniu konia, zapewniając skuteczną ochronę kopyt podczas pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku zwierząt poruszających się po twardym podłożu, takim jak na przykład asfalt. Specjaliści zalecają podkowy także u koni uczestniczących w rajdach, które mają kontakt z trudnym podłożem. Warto podkreślić, że podkuwanie odgrywa kluczową rolę w przypadku zwierząt sportowych. Konie biorące udział w zawodach poruszają się po powierzchni o dużym stopniu elastyczności, a dzięki podkowom można pozytywnie wpłynąć na ich mechanikę ruchu. U zwierząt sportowych puszka kopytowa zostaje poddawana znacznym obciążeniom, dlatego dodatkowe zabezpieczenie jest niezbędne.

Funkcja lecznicza

Bardzo często konie podkuwa się z uwagi na występowanie u zwierząt konkretnych wad postawy. Wówczas mamy do czynienia z tak zwanym kuciem ortopedycznym, które pomaga wyeliminować wiele dolegliwości. Jest ono bardzo skutecznym rozwiązaniem przy występowaniu u zwierzęcia postawy zbieżnej, rozbieżnej, przykurczy lub miękkiej pęciny. Skuteczność podejmowanych działań zależy przede wszystkim od wyboru odpowiedniej podkowy. Można sięgnąć po wariant o wyraźnie poszerzonych ramionach lub charakteryzujący się zwężeniem po bokach. Właściwie wyprofilowane podkowy mogą zapewnić efektywne odciążenie konkretnej powierzchni kopyta. Nie zapominajmy również o kuciu leczniczym. Jest ono niezbędne w przypadku urazów, na przykład w obrębie palca, mięśni międzykostnych czy więzadeł stawu kopytowego. Oczywiście, zarówno przy kuciu ortopedycznym, jak i leczniczym, decyzję o jego zastosowaniu musi podjąć weterynarz.

W trosce o lepszą przyczepność

Podkowy są zalecane także z myślą o poprawie przyczepności. To szczególnie istotne w przypadku zwierząt zmuszonych do poruszania się na śliskim podłożu. Wówczas do podków dodatkowo mocuje się tak zwane hacele, które gwarantują doskonałą przyczepność. Takie rozwiązanie będzie wykorzystywane między innymi u koni policyjnych.

Zanim zdecydujemy się na podkucie zwierzęcia, warto skonsultować się z weterynarzem. Opinia specjalisty powinna być dla nas priorytetem w wyborze odpowiedniego podkucia, dostosowanego do trybu życia i stanu zdrowia konia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium