Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Prawidłowy dosiad - poznaj podstawy! 0
Prawidłowy dosiad - poznaj podstawy!

W bezpiecznej jeździe konnej ważny okazuje się prawidłowy dosiad. Musi on być dopasowany do aktualnego stylu aktywności. Należy zadbać o odpowiednią pracę nad mięśniami, pamiętając o ich rozluźnieniu w kluczowych momentach. Istotne jest przede wszystkim, aby zapewnić stabilność dosiadu.

Dosiad ujeżdżeniowy – na czym polega?

Podstawy jazdy konnej jasno określają, jak prawidłowo wygląda dosiad ujeżdżeniowy. W tym przypadku jeździec musi zadbać o proste siedzenie. Należy przyjąć pozycję w miejscu największego zagłębienia w siodle i rozluźnić mięśnie pośladków. Z wierzchowcem powinny stykać się łydki – w pozycji nieco cofniętej, kolana natomiast mają dotykać siodła. Ważne są również same uda, które muszą delikatnie układać się do wewnętrznej strony. Istotnym elementem pozycji ujeżdżeniowej jest głowa – ustawiona w sposób umożliwiający patrzenie na wprost. Przy tułowiu trzymamy łokcie, a dłonie powinny być ułożone pod kątem względem szyi zwierzęcia.

 

Dosiad skokowy – najważniejsze cechy

Przy jeździe nakierowanej na skoki należy skrócić strzemiona, co ma bezpośredni wpływ na utrzymywaną pozycję. Między udem a podudziem należy zachować większy kąt, jednocześnie utrzymując prostą pozycję. Ściągnięte łopatki, delikatnie zaciśnięte kolana oraz stopy skierowane do zewnętrznej strony to główne cechy, jakie powinien posiadać dosiad skokowy.

 

Na czym polega dosiad w stępie?

Podczas jazdy stępem najważniejsze jest, aby miednica poruszała się zgodnie z rytmem konia. Na uwagę zasługuje odpowiednie ułożenie kończyn – kolano powinno stykać się z siodłem, a łydka z wierzchowcem. Podobnie jak miednica również łokieć powinien poddawać się rytmowi narzuconemu przez wierzchowca.

Dosiad w kłusie – o czym należy pamiętać?

Prawidłowy dosiad w kłusie musi być przede wszystkim dostosowany do ruchów konia. W tej pozycji szczególnie ważna staje się świadomość swojego ciała. Należy unikać siłowego utrzymywania się na wierzchowcu – a w zamian za to postawić na zrównoważoną pracę mięśni. Błędem jest usztywnianie całego ciała, natomiast należy pamiętać o poruszaniu się nie tylko do przodu, ale i do góry. Istotne będzie zachowanie zrównoważonej pozycji, bez wyraźnego pochylania się do przodu.

 

Czym wyróżnia się dosiad w galopie?

Poprawny dosiad w galopie składa się z kilku istotnych elementów, takich jak zamknięte kolano. Łydka pozostaje ustawiona pod lekkim kątem, a jeździec musi pamiętać o utrzymaniu stawu skokowego w pozycji sprężynującego ku dołowi. Alternatywą jest pozycja w półprzysiadzie, w której ciężar zostaje przeniesiony na nogi i tym samym siodło przestaje być głównym ośrodkiem ciężkości. Prawidłowe utrzymywanie dosiadu w galopie to klucz do sukcesu w bardziej zaawansowanej jeździe skokowej.

Utrzymywanie prawidłowego dosiadu wpływa nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale także na poczucie komfortu. Odpowiednia pozycja sprawia, że jeździec mniej męczy się podczas aktywności i czerpie z jazdy samą przyjemność. Ma ona również znamienny wpływ na wygodę zwierzęcia.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium