Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Rodzaje odznak jeździeckich 0
Rodzaje odznak jeździeckich

Jazda konna jest przyjemnością samą w sobie, ale aby czerpać z niej jeszcze więcej satysfakcji warto postarać się o zdobycie odznaki jeździeckiej. Brązowe, srebrne lub złote odznaczenie stanowi najlepszy dowód naszych umiejętności praktycznych oraz posiadanej wiedzy.

Brązowa odznaka jeździecka – jak ją zdobyć?

Na początku swojej przygody z jeździectwem ubiegamy się o brązową odznakę. Do egzaminu mogą przystąpić nawet młodsze dzieci – od 7 roku życia. Część praktyczna obejmuje takie elementy, jak opieka stajenna (w tym prawidłowe prowadzenie wierzchowca, rozumienie jego zachowania i przeprowadzanie czynności pielęgnacyjnych) i zaprezentowanie na czworoboku oraz wykonanie sześciu skoków przez przeszkody do 70 cm. W przypadku trzech upadków z grzbietu wierzchowca lub trzech oznak jego nieposłuszeństwa egzamin zostaje niezaliczony. Pretendent do brązowej odznaki nie może używać ostróg. Część teoretyczna egzaminu na tym poziomie uwzględnia między innymi zagadnienia dotyczące zdrowia, żywienia i zachowania konia, charakterystyki figur przyjmowanych przy ujeżdżaniu, specyfiki stroju jeździeckiego oraz podstaw budowy ciała i różnych maści koni.

Srebrna odznaka jeździecka – wymagania

Warunkiem przystąpienia do egzaminu na srebrną odznakę jeździecką jest zdobycie odznaki brązowej. W tym przypadku wiek egzaminowanego to minimum 9 lat. W części praktycznej obowiązuje wykonanie czworoboku klasy P bez wykorzystywania wodzy pomocniczych. Następnie egzaminowany musi zaprezentować 7 skoków, z czego jeden jest dwuczłonowy. Srebrna odznaka jeździecka wiążę się z podwyższeniem wysokości przeszkód – w tym przypadku wynoszą one od 70 do 80 cm. Na tym etapie osoba ubiegająca się o jej zdobycie może stosować ostrogi, ale jedynie za aprobatą komisji. Część teoretyczna obejmuje rozszerzone zagadnienia z egzaminu pierwszego stopnia, ale uwzględnia także wiedzę z zakresu chodów konia, skoków przez przeszkody czy akcesoria jeździeckich wykorzystywanych przy konkretnych ćwiczeniach.

Złota odznaka jeździecka – kto może ją otrzymać?

Po zdobyciu srebrnej odznaki jeździeckiej można rozpocząć przygotowania do ostatniego, złotego odznaczenia. W tym przypadku limit wieku wynosi 14 lat. W części ujeżdżeniowej sprawdzane jest wykonanie poszczególnych elementów do klasy N. Egzaminowany musi samodzielnie zadbać o odpowiednie przygotowanie konia. Na etapie skokowym należy pokonać 8 przeszkód – oprócz szeregu dwuczłonowego jeździec musi się zmierzyć także z linią. Wysokość przeszkód wynosi aż 100 cm. Złota odznaka jeździecka stanowi również dowód na bardzo dobrą znajomość teorii. Podczas egzaminu można otrzymać pytania dotyczące na przykład historii jeździectwa.

Warto podkreślić, że egzaminy na odznaki jeździeckie mogą także odnosić się do bardziej specjalistycznych umiejętności. Jeźdźcy mają możliwość ubiegania się o odznaki w powożeniu, odznaki woltyżerskie, odznaki sportowych rajdów konnych czy odznaki w reiningu. Również w tych przypadkach obowiązuje trzystopniowa skala umiejętności.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium