Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Rodzaje skór wykorzystywanych w przemyśle 0
Rodzaje skór wykorzystywanych w przemyśle

Wiele osób upodobało sobie wyroby skórzane jako stały element codziennej garderoby. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak dużo rodzajów tego surowca jest używanych powszechnie w przemyśle odzieżowym. Oprócz tradycyjnego podziału na skóry naturalne i syntetyczne, na rynku możemy także natknąć się na kolejne skóry, z których każda posiada zupełnie inne cechy i zalety.

Jak już wspomnieliśmy podstawowym podziałem skór wykorzystywanych w przemyśle są skóry syntetyczne oraz naturalne. Na ten pierwszy rodzaj składają się wszystkie materiały sztuczne, znane też pod nazwą skór ekologicznych lub eco-skór. Grupę skór naturalnych tworzą wszystkie surowce pozyskiwane ze zwierząt, które zostają następnie poddane garbowaniu oraz wykończeniom estetycznym. Działania te mają zwiększyć wytrzymałość oraz poprawić wygląd materiału.

Jak rozpoznać pochodzenie skóry?

Istnieją trzy sposoby pozwalające rozpoznać, czy skóra jest pochodzenia naturalnego, czy może syntetycznego. Możemy to sprawdzić poprzez:

  • zapach (skóra naturalna wydziela charakterystyczny zapach, zaś sztuczny surowiec nie posiada woni),

  • fakturę (zwierzęca jest bardziej elastyczna i delikatna, z kolei ekologiczna pozostaje dosyć sztywna i twarda),

  • wewnętrzną stronę surowca (naturalna skóra bardzo charakterystycznie uformowana od wewnętrznej strony, posiada swego rodzaju włoski, a surowiec syntetyczny zwykle jest podklejona materiałem tekstylnym).

Kiedy już wiemy, jak rozpoznać rodzaj posiadanej skóry, warto dowiedzieć się, jak możemy o nią odpowiednio zadbać, aby zapewnić jej piękny wygląd przez jak najdłuższy czas. Produkty wykonane ze skóry naturalnej należy odpowiednio umyć, następnie zaś nasmarować specjalistycznym smarem lub olejem. W przypadku skór syntetycznych pielęgnacja jest bardzo szczątkowa i o wiele prostsza. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w tym artykule.

Przemysł obuwniczy

W tym specyficznym dziale przemysłu odzieżowego wykorzystuje się specjalne rodzaje skór, Dzielimy je na takie kategorie, jak:

  • skóry licowe - materiał poddawany jest obróbce, która ma podnieść estetykę skóry. Dodatkowo licowanie uodparnia buty na zabrudzenia oraz wilgoć. Jeśli chodzi o pochodzenie używanego surowca, najczęściej są to skóry bydlęce lub cielęce,

  • skóry szorstkie - zaliczają się do nich skóry zamszowe oraz nubukowe, dość często między sobą mylone. Zamsz to po prostu poddana odpowiedniej obróbce spodnia część skóry, zaś nubuk to lekko obrobiona zewnętrzna część skóry, która staje się bardziej delikatna i przyjemna w dotyku. Minusem tego rodzaju skór jest fakt, iż bardzo łatwo ulegają one zanieczyszczeniom oraz uszkodzeniom,

  • skóry lakierowane,

  • skóry syntetyczne - czyli po prostu omawiane wcześniej eco-skóry.

Kolejnym punktem w tym dziale mogłyby być skóry, których używa się przy produkcji podeszw do butów. Do tego celu używa się zwykle twardej, ekskluzywnej skóry, cechującej się dużą odpornością na ścieranie oraz elastycznością. W dzisiejszym obuwnictwie coraz większą popularność zdobywają sztuczne materiały, ponieważ zastępują skóry podeszwowe. Jednak jeśli ktoś ceni sobie prawdziwy komfort i wysoką jakość butów z pewnością doceni skórzane podeszwy w swoim codziennym obuwiu.

Na koniec tego artykułu zapraszamy także do lektury innych naszych tekstów, w których wymieniamy między innymi wyroby skórzane, w które każdy powinien się zaopatrzyć (kliknij tutaj) oraz tworzymy niezbędnik stylowego mężczyzny (kliknij tutaj). Życzymy miłego czytania i skóry najwyższej jakości w kupowanych wyrobach!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium