Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Rodzaje strzemion do jazdy konnej 0
Rodzaje strzemion do jazdy konnej

W trosce o bezpieczną i komfortową jazdą należy dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiednich strzemion. Producenci oferują różne rodzaje tych akcesoriów, co ułatwia dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb. Ważne jest, aby były one jak najlepiej dopasowane do konkretnego stylu jazdy.

Bezpieczne strzemiona – jakie warto wybrać?

Producenci akcesoriów jeździeckich wiedzą, jak ważne dla każdego użytkownika jest bezpieczeństwo. Dowodem na potwierdzenie tej tezy są stabilne strzemiona ujeżdżeniowe, które doskonale sprawdzą się w przypadku osób początkujących. Warto zwrócić uwagę na modele wyróżniające się nieco wygiętym kształtem. Można zdecydować się na produkty zaprojektowane z myślą o zagwarantowaniu swobodnego wyginania w czterech kierunkach. Takie warianty zapewniają poczucie stabilności podczas jazdy. Bezpieczne strzemiona powinny pełnić funkcję amortyzującą, aby jak najskuteczniej odciążyć stawy i więzadła. Na uwagę zasługuje również zastosowany rodzaj stópek. Polecamy modele wykonane z dwóch rodzajów gum o różnej twardości, które pomagają zadbać o lepszą przyczepność. Ważne jest, aby wybrać produkty pozwalające na szybkie uwolnienie stopy w razie upadku.

Strzemiona plastikowe a metalowe – różnice

Obecnie na rynku znajdziesz akcesoria jeździeckie wykonane z różnych materiałów. Możesz zdecydować się na strzemiona plastikowe lub metalowe. Te pierwsze są przede wszystkim znacznie lżejsze i tym samym bardziej komfortowe dla wierzchowca. Nie należy ich jednak stosować, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jazdą konną. Nie są one zalecane również w przypadku galopu, ponieważ lekka waga utrudnia szybkie złapanie strzemion podczas jazdy. Jednak stanowią dobry wybór, gdy wierzchowiec jest bardziej płochliwy. W przypadku niespokojnych zwierząt warianty metalowe dodatkowo dekoncentrują konia.

Wymiary strzemion – o czym należy pamiętać?

Strzemiona różnią się między sobą także pod względem rozmiarów. Bardzo ważne jest prawidłowe dopasowanie ich wielkości, mając na uwadze gabaryty wybranych butów. Warianty metalowe można znaleźć w kilku rozmiarach, dobierając do potrzeb ich preferowaną szerokość. Z kolei modele plastikowe są dostępne w jednej, uniwersalnej wielkości, co nieco utrudnia ich prawidłowe dostosowanie. Wielu jeźdźców posiada kilka zestawów strzemion, które następnie dobierają pod kątem obuwia. Przykładowo, w przypadku jazdy w grubszych, zimowych butach, należy liczyć się z koniecznością dopasowania odpowiednio szerszych stópek. Ważne jest, aby używać strzemion wraz z obuwiem z obcasem, który dodatkowo zapobiegnie przypadkowemu ześlizgnięciu się nogi.

Wytrzymałe i bezpieczne strzemiona do jazdy konnej występują w kilku konfiguracjach. Mogą być metalowe, plastikowe oraz wykonane z innych tworzyw sztucznych – każdy z rodzajów posiada swoje wady i zalety. Najważniejsze jest, aby były one jak najlepiej dopasowane do charakteru jazdy. Musisz także zadbać o ich optymalną szerokość, która zapewni stabilne ułożenie nóg, bezpośrednio wpływając na bezpieczeństwo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium