Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Rodzaje wędzideł – wszystko co musisz wiedzieć 0
Rodzaje wędzideł – wszystko co musisz wiedzieć

Wędzidło, choć maleńkie i z pozoru nieznaczące, pomoże Ci zapanować nad koniem. Wybór odpowiedniego to nie lada wzywanie, ponieważ źle dobrane wędzidło będzie powodowało ból i dyskomfort zwierzęcia. Dowiedz się, jak działa wędziło i jak wybrać odpowiednie akcesorium dla Twojego wierzchowca!

Do czego służy wędzidło?

W zależności od konstrukcji działa ono w kilku punktach: na krawędzi żuchwy, w bezzębnej jej części, na języku, w dolnej krawędzi żuchwy, na potylicy i policzkach. To właśnie od wędzidła zależy komunikacja z koniem. Takie, które najbardziej oddziałuje na policzki, przydatne jest w szkoleniu, bo wspomaga kierowanie koniem. Wędzidło uciskające na żuchwę pomaga kontrolować konia, ale nacisk może być naprawdę silny, co z kolei doprowadzi nie tylko do bólu, ale i nieposłuszeństwa wierzchowca. Z kolei wędzidło z uciskiem na potylice polecane jest dla konia, który akceptuje ten rodzaj ucisku, opuszczając głowę.

Rodzaje wędzideł

Wędzidła posiadają różny kształt, grubość i funkcje. Wyróżnia się wędziła proste – idealne dla doświadczonego jeźdźca, łamane pojedynczo prowokujące zwierzę do otwierania pyska, wędziła wąsate (policzkowe), wędzidła z zabawką (polecane dla koni mających problem z przekładaniem języka). Pośród wędzideł znajdziesz również podwójnie łamane, najchętniej akceptowane przez konie, zalecane dla młodych i wrażliwych osobników. Popularne są miękkie wędzidła o delikatnym działaniu, wykonane z elastycznego plastiku lub pokryte gumą. Rzadziej jeźdźcy sięgają po wędzidła twarde o mocnym działaniu.

 

Sprenger-KK-ULTRA-FULL-CHEEK-z-wasami

Sprenger-KK-ULTRA-podwojnie-lamane-z-luznymi-pierscieniami

 

Jak wybrać wędzidło?

Po pierwsze każdy koń jest inny pod względem budowy anatomicznej i temperamentu. Musisz bardzo dobrze poznać zwierzę, z którym będziesz pracować, nim pokusisz się o zakup wędzidła. Okazuje się, że obecnie konie mają zdecydowanie mniejsze pyski niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Właśnie tę cechę powinieneś brać pod uwagę już na początku. Mówiąc najprościej, wędzidło nie może uciskać kącików pyska zwierzęcia ani przesuwać się w jedną czy drugą stronę.

Po drugie ważny jest poziom wyszkolenia konia. Dla młodego osobnika wybieraj proste wędzidła, by dać mu czas na oswojenie się z kiełznaniem. Określ czy konia będziesz użytkować pod kątem skokowym, czy raczej ujeżdżeniowym. Inne wędzidło sprawdzi się w rekreacji, a jeszcze inne do szybkiej jazdy. Nie tylko wyszkolenie konia jest istotne. Ważne są również Twoje umiejętności. Jeśli masz tzw. „twardą rękę”, powinieneś zrezygnować, np. z wędzidła z łącznikiem i uciskiem na język.

Po trzecie wykonanie wędzidła. Najpopularniejsze są te produkowane ze stali nierdzewnej. Pozostają całkowicie neutralne dla zwierzęcia. Nie mają smaku ani aromatu. Plastikowe są delikatne dla języka i pyska, a konie bardzo dobrze na nie reagują. Miedziane wędzidła mogą stymulować produkcję śliny, choć będą bardzo trwałe. Popularne są też wędzidła z tzw. „niemieckiego srebra” – mieszanka miedzi, niklu i cynku. Argentan jest trwały i wydziela przyjemny dla zwierzęcia zapach. Nie poleca się z kolei skórzanego wędzidła. Ciężko jest je impregnować, gdyż pozostaje narażone na ciągły kontakt ze śliną. Ich zapach również może przeszkadzać koniowi.

Sprenger-Wedzidlo-Gumowe-pojedynczo-lamane

Kiedy zależy Ci na fachowej pomocy w wyborze wędzidła odwiedź sklep jeździecki. Poznań to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie znajdziesz fachowe doradztwo i dobierzesz wędzidło idealne dla Twojego wierzchowca.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium