Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Rozstępowanie konia - dlaczego jest takie ważne? 0
Rozstępowanie konia - dlaczego jest takie ważne?

Zanim rozpoczniesz trening z wierzchowcem, musisz w odpowiedni sposób przygotować go do wzmożonej aktywności fizycznej. Rozgrzewka konia jest niezbędna, aby mógł on sprostać nowym wyzwaniom. Dzięki mniej obciążającym ćwiczeniom zwierzę zaangażuje swoje mięśnie i będzie lepiej przygotowane do intensywniejszych treningów.

Rozprężanie konia a rytm ćwiczeń

Skuteczna rozgrzewka wierzchowca jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej zwierzę lepiej wyczuwa jeźdźca. Poruszanie się do przodu, wykonywanie slalomów i serpentyn, sprawią, że wierzchowiec będzie chciał szybciej z Tobą współpracować. Mało obciążające aktywności pomagają także w utrzymaniu prawidłowego rytmu ćwiczeń. Z ich pomocą koń szybko się rozpręża, a jego uwaga skupia się na bezpośrednim kontakcie z jeźdźcem. Jeśli zapomnisz o rozgrzewce musisz liczyć się z mniejszym posłuszeństwem wierzchowca, który nie będzie przygotowany do podejmowania dalszych aktywności.

Rozgrzewka konia – jak wpływa na wierzchowca?

Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka konia ma kluczowy wpływ na kondycję jego mięśni i stawów. Podczas luźnego kłusowania, wykonywania slalomów i skłaniania zwierzęcia do zmian prędkości jazdy, pracuje całe ciało wierzchowca. Aktywizują się tak zwane mięśni posturalne. Bardzo ważnym efektem rozprężania jest rozciągnięcie stawów i więzadeł. Dzięki temu są one lepiej przygotowane na bardziej intensywny trening, który dla zwierzęcia staje się mniej obciążający. Warto wspomnieć również o ogólnej poprawie wydolności organizmu konia. Na skutek rozgrzewki wierzchowiec staje się silniejszy, a jego mięśnie są wyczuwalnie bardziej elastyczne. Należy podkreślić, że rozprężanie konia znakomicie wpływa na poprawę przepływu krwi, która szybciej dostaje się do kluczowych narządów ruchu. Ćwiczenia doskonale oddziałują także na oddech. Dzięki rozgrzewce koń nie ma problemów z regularnym łapaniem powietrza, co ma kluczowe znaczenie na utrzymanie prawidłowego tętna.

Dlaczego rozstępowanie konia jest ważne dla jego zdrowia?

Brak rozgrzewki może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych wierzchowca. Ważne jest, aby wykonywać ją stopniowo, przyzwyczajając konia do zwiększonej aktywności. Dzięki rozgrzewce można skutecznie przeciwdziałać bolesnym kontuzjom. Niewyćwiczony wierzchowiec nie jest przygotowany do intensywnego wysiłku, dlatego trening stanowi dla niego realne zagrożenie. Należy także wspomnieć o kolkach, które są bardzo bolesne dla konia. Często pojawiają się właśnie na skutek podejmowania intensywnego wysiłku bez poprzedzających go ćwiczeń rozgrzewających.

Prawidłowo przeprowadzone rozprężanie konia może uwzględniać wiele aktywności. Wśród najczęściej wykonywanych ćwiczeń warto wymienić swobodny stęp, kłusowanie na dużych kołach, galop w półsiadzie, zmienianie prędkości i przechodzenia z galopu w kłus oraz ze stępu w kłus, wykonywanie serpentyn. Dzięki rozgrzewce wierzchowiec szybciej przyzwyczai się do tempa nadawanego przez jeźdźca i będzie posłusznie spełniał kolejne polecenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium