Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Siodło – sprawdź, czego nie wiesz 0
Siodło – sprawdź, czego nie wiesz

Doskonale wiesz, że bez siodła nie masz co wybierać się na konną przejażdżkę. Pewnie masz już swoje ulubione, o które dbasz z całą starannością. Ale czy oby na pewno Twój koń jest dobrze osiodłany? Przeczytaj, a dowiesz się, jak prawidłowo dopasować siodło i czy istnieje jedno uniwersalne!

Dopasowanie siodła – do jeźdźca czy do konia?

Siodło ma Ci służyć do jazdy. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie Cię na grzbiecie wierzchowca w wygodnej pozycji. Wybierając je, musisz zwrócić uwagę czy jest ono dopasowane do Twojego wzrostu i wagi. I choć są to bardzo ważne elementy, to nie możesz zapominać, że siodło ma chronić koński grzbiet. Źle dopasowane zaszkodzi przede wszystkim jemu. Może m.in. prowadzić do skrzywień kręgosłupa, bólu grzbietu, a Ty będziesz mieć problem z komunikacją ze zwierzęciem. Nigdy więc nie używaj jednego siodła dla wszystkich koni ze swojej stajni!

Jakie siodło wybrać?

Dobrze dopasowane siodło nie oznacza jednak, że możesz na nim jeździć już zawsze. Gdy zauważysz bolesny lub wrażliwy grzbiet, nadbudowane mięśnie w dolnej części szyi, sztywny grzbiet, uciekanie spod jeźdźca, napięte mięśnie brzucha czy wyniosłe guzy krzyżowe nie możesz zwlekać. To znak, że siodło wymaga wymiany. Zgłoś się do profesjonalnego rymarza, który umie Ci pomóc. Wybierz niezawodne siodła DAW-MAG z elastyczną terlicą, siedziskiem wypełnionym pianką politerunową dla większego komfortu Twojego i konia. Jeżeli jazda konna to nie tylko Twoje hobby, postaw na siodło DAW-MAG GRAND PRIX z geometrią łęku typu „Close Contact” oraz płaskim siedziskiem, które zapewni Ci doskonały kontakt z koniem.

Na co zwrócić uwagę dopasowując siodło?

Jest jeszcze kilka kluczowych aspektów, na które musisz zwrócić uwagę. Po pierwsze upewnij się, że siodło zostało dobrze wyważone – ciężar Twojego ciała rozkłada się równomiernie na powierzchni grzbietu konia. Po drugie przestrzeń nad kłębem jest na tyle duża, że nie powoduje otarć w okolicach kłębu. Ważne też, by szerokość paneli była dopasowana, co zapobiega nadmiernemu uciskowi w okolicach kości grzbietowych. Siodło nie powinno być też zbyt długie, a panele nie mogą leżeć na odcinku lędźwiowym. Pamiętaj także, że wąskie siodła ograniczają ruch łopatek. Zwróć więc uwagę na szerokość terlicy. Sprawdź, jak daleko zachodzi chrząstka łopatki podczas ruchu konia, a będziesz wiedzieć, czy potrzebujesz szerszego siodła.

Szalenie ważna naprawa!

Czasem wystarczy tylko serwis czy renowacja sprzętu jeździeckiego. Polega ona na dokładnym wyczyszczeniu i zabezpieczeniu. siodła z użyciem najlepszych środków rymarskich, przeznaczonych do skór naturalnych. Ale nawet dobrze dopasowane siodło będzie czasami wymagało naprawy. Wówczas naprawa siodeł jest nieunikniona. Tym zajmuje się rymarz. Rzemieślnik, który ma wprawę i dużą wiedzę na temat siodeł. Nie staraj się naprawy przeprowadzać na własną rękę. Jeśli nie masz doświadczenia, możesz popsuć swój ukochany osprzęt. Poszukaj w swojej okolicy rymarza i oddaj siodło w jego wprawne ręce.

Pamiętaj, że Twój koń z wiekiem się zmienia. Siodło wymaga więc regularnej kontroli. Nie zaniedbaj tego obowiązku!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium