Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Treningi skokowe - jak się przygotować? 0
Treningi skokowe - jak się przygotować?

 

Planujesz udoskonalić swoje umiejętności z zakresu skoków? Odpowiednio nakierowany trening oraz akcesoria jeździeckie dostosowane do tej formy ćwiczeń są kluczem do sukcesu. Pamiętaj, że tylko dzięki regularnym ćwiczeniom uda Ci się osiągnąć satysfakcjonujący poziom, a wykonywanie skoków stanie się znacznie łatwiejsze.

Siodło skokowe – jakie wybrać?

Producenci siodeł oferują wiele modeli przeznaczonych do konkretnych stylów jazdy. Pod tym kątem warto zwrócić uwagę na warianty skokowe. Warto zdecydować się na propozycje sygnowane renomowaną firmą, taką jak Stubben. Przykładem jest siodło do skoków Phoenix Elite 5 – jeden z nowszych modeli tego producenta. Przed wyborem konkretnego produktu należy zwrócić uwagę na specjalnie zlokalizowane, mocne klocki, które w przedniej części mają wspierać udo, zaś w tylnej zapewniają odpowiednie ułożenie łydki. Samo siedzisko powinno być wyraźnie poszerzone. Ważne jest także, aby jego specyficzna konstrukcja pozwoliła zachować bliski kontakt z wierzchowcem. Idealne siodło skokowe musi być dobrze dopasowane do grzbietu konia, dlatego najlepiej zdecydować się na produkt z panelami wypełnionymi wełną. Z myślą o stabilnym, pełnym dosiadzie należy sięgnąć po model z tybinkami wykończonymi delikatnie chropowatą, miękką skórą.

Phoenix Elite S siodło skokowe.jpg

 

Skoki przez przeszkody – o czym trzeba pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie treningu skokowego, musisz zadbać o odpowiednią rozgrzewkę. Ważne jest, aby jak najlepiej przygotować wierzchowca do nowej formy aktywności. Należy zatroszczyć się o rozluźnienie konia, szczególnie w obszarze grzbietu. Najlepiej wprowadzić zwierzę w rytmiczny kłus, który pozwoli osiągnąć prawidłową pozycję. Nie należy zbyt gwałtownie naciskać wierzchowca do konkretnych ruchów – kluczem do efektywnej rozgrzewki jest delikatne skłanianie konia do przyjęcia właściwej pozycji. Ważne jest, aby przy poluzowaniu i ponownym szarpnięciu wodzami zwierzę nie traciło rytmu i nie reagowało napinaniem mięśni. Dopiero po tym etapie można wprowadzić konia w galop, pamiętając o właściwym dosiadzie, który zmotywuje go do odpowiedniego uniesienia grzbietu.

Przygotowanie do skoków – ćwiczenia wprowadzające

Jedno z zalecanych ćwiczeń przed treningiem skokowym wiąże się z zastosowaniem drąga. Wystarczy go położyć, a następnie podczas galopu próbować przejeżdżać przez jego centralną część. Podczas tej formy aktywności Twoją rolą jest zachowanie stałego rytmu poruszania się konia. Następny krok sprowadza się do położenia kolejnego drąga, zachowując między dwiema przeszkodami odległość w granicach 3-3,5 metra. Poruszając się po kole, możesz od czasu do czasu zmienić wielkość jego pola czy zdecydować się na inne tempo. Najważniejsze jest, aby na tym etapie nauczyć wierzchowca utrzymywania stałego rytmu.

Treningi skokowe mogą szybko przynieść upragnione rezultaty. Jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości siodło do skoków znacznie ułatwisz sobie kierowanie wierzchowcem. Siedzisko zaprojektowane z myślą o bliskim kontakcie z koniem pomoże zachować optymalne tempo i rytm podczas treningów.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium