Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za wpisanie się do newslettera otrzymasz 150pkt.
Zawód rymarz – co zrobić żeby nim zostać? 0
Zawód rymarz – co zrobić, żeby nim zostać?

Wybierasz medycynę, by zostać lekarzem. Gdy marzysz o karierze sędziego, swoje nadzieje wiążesz z prawem. Co zrobić, kiedy zawodem, który chcesz wykonywać jest rymarstwo? Jak zostać czeladnikiem tego rzemiosła? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek. Sprawdź!

Zawody związane z rzemiosłem mają w sobie pewną tajemnicę, wydają się zamknięte na chętnych z zewnątrz. Kojarzone są raczej z dziedzicznością, przekazywaniem tajników z pokolenia na pokolenie. To jednak pozorna bariera, którą z łatwością możesz pokonać. Przekonaj się, jak to zrobić.

Sprawdź, czy ta praca Ci odpowiada

Rymarstwo to niszowe rzemiosło. Ze statystyk sporządzonych przez Związek Rzemiosła Polskiego wynika, że w latach 2011 – 2015 i 2017 egzamin czeladniczy zdało jedynie 19 osób, a egzaminu mistrzowskiego nie zdał nikt. Wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie jest mało, a zapotrzebowanie rośnie. Wyczucie braku podaży sprawia, że pojawia się zainteresowanie rymarstwem.

Jeśli w Twoim bliskim otoczeniu nie ma osoby, która posiada doświadczenie w tym zawodzie – trudno jest podjąć decyzję. Znajdź w swojej okolicy muzeum lub skansen, być może współpracują z czeladnikiem lub mistrzem rymarstwa. Odwiedź jeden z jego pokazów, zadaj nurtujące Cię pytania i poproś o kontakt. To okazja, by bezpośrednio obserwować pracę wykwalifikowanej osoby, a także spróbować swoich sił wykonując prostą czynność z zakresu tego rzemiosła.

Rymarstwo – zalety zawodu

Z uwagi na niską liczbę aktywnych zawodowo rymarzy, ci którzy wykonują ten zawód, doskonale się znają. Często, mimo dzielących ich odległości, pozostają w stałym kontakcie oraz na bieżąco dzielą się zdobytą wiedzą. To przyjazne środowisko, które chętnie ze sobą współpracuje i nie ma tu mowy o rywalizacji. Dlatego wielokrotnie przyjmuje w swoje szeregi uczniów, chcących zasilić tę nieliczną grupę.

Owszem, często zdarza się tak, że rymarzem zostaje syn, który jako czwarte pokolenie w rodzinie trudni się wytwarzaniem osprzętu jeździeckiego. Jednak ich liczba wciąż maleje, a mistrzowie czekają na swoich następców, wprowadzając ich w świat rymarstwa.

pasek skórzany PK black

Cechy dobrego rymarza

Masz chęci i zapał, by zostać rymarzem? Świetnie! To zdecydowanie część sukcesu w tym zawodzie. Pamiętaj jednak, że dobry rymarz powinien posiadać:

  • dobry wzrok;

  • zdolności manualne;

  • umiejętność pracy z klientem;

  • cierpliwość.

daw mag sakwa skórzana

Kariera rymarza – informacje u źródła

Rymarzem ma szansę zostać także osoba, która zdała egzamin czeladniczy w zawodzie kaletnika czy tapicera. Oczywiście, powyższe profesje posługują się innymi technikami, ale właśnie te podstawy pomogą Ci lepiej odnaleźć się w zakładzie rymarskim.

Najwięcej o wymaganiach i profilu kandydata w tej profesji opowie sam pracodawca oraz aktywny rymarz. Skontaktuj się z najbliższą pracownią rymarską, następnie zadaj jak najwięcej pytań. Być może rozmawiasz z mistrzem, u którego pobierzesz naukę potrzebną do zdania egzaminu czeladniczego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium